DISKUSE
Jak omezit vkládání textu do textového pole z kláv... 
04.04.2024 13:55

HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Notes, iNotes a další

Vytisknout článek

"Ve firmě máme přejít na nějaké noucy, ale já se nechci vzdát svého outluku. Je nějaká šance jak je spojit?". "Máme nasadit jako poštovní systém Domino, ale spoustě lidí stačí pouze pošta a webový přístup k ní. Jde to?". Tyto a spousty dalších dotazů ohledně pošty trápí spoustu začínajících firem. Co tedy Domino umožňuje v tomto směru?


Spousta firem nasazuje Domino server, minimálně zpočátku, pouze jako server pro poštu a záležitosti s tím související – kalendář, kontakty, úkoly. Pro mnoho uživatelů zůstává plný klient Lotus Notes i v další době zbytečným přepychem a stačí jim pouze alternativní přístup k jejich poštovní schránce. Možná i z těchto důvodů umožňuje Domino relativně širokou škálu alternativních přístupů – od standardních protokolů POP3 či IMAP (o kterých se nebudeme již dále zmiňovat), přes různé možnosti přístupu pomocí webového prohlížeče až po integraci široce rozšířeného Microsoft Outlooku právě s Dominem. Tento článek si klade za cíl popsat rozdíly a možnosti přístupu ke své poštovní schránce jak plným klientem Lotus Notes tak právě pomocí těchto alternativních přístupů.


Převzato z dokumentu "Protect and enrich your Lotus Notes and Lotus Domino investments within a collaborative platform to drive productivity."

Sama IBM doporučuje každý z typů přístupu různým skupinám pracovníků, podle jejich potřeb a frekvence práce s poštou. Naprostým základem, vhodným pro každého pracovníka je IBM Lotus Domino WebMail klient. Dále, s narůstající potřebou komfortnější a rychlejší práce, nastupuje IBM Lotus Domino Web Access (iNotes) či IBM Lotus Domino Access for Microsoft Outlook (iNotes for Microsoft Outlook). Úplně na vrchu pomyslné pyramidy je plný klient IBM Lotus Notes.


Převzato z dokumentu "Lotus Messaging Solution Flyer"

Ruku v ruce s flexibilitou a rychlostí práce jde ovšem také výkon serveru a možnosti správy klientů. V této oblasti je pyramida otočená – na jejím vrcholu, pokud se týká potřebného výkonu serveru, je WebMail klient, následuje Web Access a na spodu stojí plný klient. Celá situace je relativně jasná – v případě WebMail klienta musí Domino server spočítat celou stránku a celou ji přenést ke klientovi, v případě plného klienta dochází ve finále pouze k přenosu vlastních dat
.
Čím se tedy jednotlivé varianty liší, co která z nich zhruba umožňuje?


IBM Lotus Domino WebMail

Základní přístup k poštovní schránce, jehož možnosti se výrazně nezměnily mezi jednotlivými verzemi. Poskytuje základní přístup k poštovní schránce, bez větších uživatelských zpříjemnění. Neumožňuje čtení šifrovaných zpráv, zapnutí Out Of Office agenta, práci offline. To základní – psaní a čtení pošty, práci s kalendářem a úkoly – zvládá v dostatečné kvalitě, stejně jako mazání emailů či jejich třídění do složek.


Vzhled ve verzi 5

Vzhled ve verzi 6


IBM Lotus Domino Web Access

Relativně nový přístup k poštovní schránce, který se stal standardem až od verze 5.0.8 a nyní se bouřlivě rozvíjí. Do nedávné doby byl určen pouze pro platformu Win32, jako prohlížeč byl vyžadován Internet Explorer. V posledních verzích může ovšem běžet i na platformě Linux a funguje také s prohlížečem Mozilla.

Vlastní prostředí silně využívá možností DHTML a také způsob naprogramování není právě obvyklý – většina kódu je mimo vlastní poštovní schránku, ve zvláštní, sdílené, databázi. Ta obsahuje všechny potřebné kódy, které jsou z zašifrované a tím se tedy značně snižuje možnost úprav prostředí.

Díky možnostem DHTML vypadá celé prostředí velice příjemně, podporuje zařazování emailů do složek přetahováním, emaily se otevírají do nových oken a v okamžiku kdy nejsou potřeba (po odeslání či vyřízení) se automaticky uzavírají. Je možné nastavovat upozornění, které automaticky vyskakuje na obrazovce, funguje upozornění na nové emaily. Samozřejmostí tohoto prostředí je podpora práce offline – tedy bez dostupného serveru. Relativně překvapující bylo také zavedení možnosti číst či posílat šifrované emaily – vlastnost, kterou do té doby nikdo nečekal, ale každý po ní volal, a které bylo docíleno připojením ID souboru do profilového dokumentu.

Lze také nastavit, aby se tento systém choval jako standardní poštovní klient – po kliknutí na emailovou adresu se otevře nový email právě v tomto prostředí.

I z hlediska administrace je celé prostředí relativně dobře zpracované – administrátor má možnost nastavit chování prostředí přímo pomocí adresní knihy příslušného serveru.

Velice důležitá je také vymoženost do budoucna – IBM již myslela na spojení s portálovými servery a proto existují speciální adresy, po jejichž zadání se na stránce objeví pouze to potřebné, bez zbytečného balastu kolem. Můžete tak mít přímý přístup do došlé pošty či kalendáře, aniž by všude okolo byla navigace někam jinam.

Z těch možností, které byly uvedeny, by jeden skoro hádal, že jsme přešli k popisu plného klienta – nejspíše i to je jeden z cílů IBM v delším časovém období.


Vzhled ve verzi 5

Vzhled ve verzi 6


IBM Lotus Domino Access for Microsoft Outlook

Možnost přístupu k Domino serveru pomocí Microsoft Outlooku – sen nejednoho uživatele i administrátora. Uživatel pracuje tak jak je zvyklý, využívá široké integrace Outlooku i jeho velice příjemného uživatelského prostředí. Administrátor provozuje poštu i aplikace na jednom či více Domino serverech a využívá veškerých jeho vlastností jako jsou vysoká bezpečnost či dostupnost. Vlastnost, která může být velice důležitá právě při migraci poštovních systémů, kdy uživatelé nejsou nuceni vyměnit svého klienta, ale současně mají dostupné další aplikace na platformě Domino ať již pomocí webového prohlížeče či díky plnému klientovi.

Tato verze poštovní schránky je zajímavá také z dalšího důvodu – jako jediná v sobě kombinuje takřka všechny možné přístupy. Zahrnuje v sobě funkcionalitu WebMail šablony, rozšířenou o možnost práce offline, podporuje spojení s Microsoft Outlookem a samozřejmě je možný i přístup pomocí plného klienta.


IBM Lotus Notes

Verze poštovní schránky, která zde byla vždy a která podporuje nejširší funkcionalitu. I tato verze se s časem vyvíjela a její možnosti a vzhled se měnily. Samozřejmostí je podpora zařazování emailů do složek přetahováním, možnost náhledu na dokumenty, podpora práce offline, možnost čtení a psaní šifrované pošty, fulltextové vyhledávání, možnost přímého přístupu do poštovních schránek jiných osob, možnost nastavení jako standardní poštovní klient, možnost Out Of Office agenta. Ve srovnání s ostatními přístupy je těch možností opravdu mnoho a právě z toho důvodu je vhodné zvážit, zda opravdu všichni pracovníci využijí tyto možnosti, či zda je zbytečné tuto variantu nasazovat. A to i s ohledem na nároky na hardware, na podporu, na možnost upgradu.



Vzhled ve verzi 5

Vzhled ve verzi 6


Literatura

Tyto dokumenty byly použity při psaní tohoto a následujících článků:

  • Protect and enrich your Lotus Notes and Lotus Domino investments within a collaborative platform to drive productivity
  • Lotus Messaging Solution Flyer
  • White Paper: "iNotes Access for Microsoft Outlook Administration"
  • White Paper: "iNotes Web Access Deployment Guide"
  • IBM Lotus Domino Web Access 6
  • IBM Lotus iNotes Access 6 for Microsoft Outlook
  • RedBook: "iNotes Web Access Deployment and Administration" – SG24-6518-00


Autor: Martin Humpolec
Datum: 05.02.2004


Sdílet článek Seznam komentářů
 
Od
Téma
 Datum
Mirek Navratil
Kombinace
05.02.2004 08:20
Martin
Kombinace?
05.02.2004 08:29
bubux
ee...
06.02.2004 17:00
Martin
Re: applety
09.02.2004 08:28
bubux
ee...
10.02.2004 21:29
Martin
Davide čti
17.02.2004 10:12
Emil Čelustka
RE: Davide čti
17.02.2004 10:18
Martin Humpolec
Re: Notes, iNotes a další
18.02.2004 10:01
Emil Čelustka
Re: Notes, iNotes a další
18.02.2004 10:21
Martin Humpolec
Re: Notes, iNotes a další
18.02.2004 11:49

Související články:
» 

Lotus vsadil na Wiki

 (Odkazy, 13.01.2010)

» 

Historie Lotus Notes - II.

 (Historie, 26.01.2005)

» 

Historie Lotus Notes - I.

 (Historie, 25.01.2005)

» 

» 

»