DISKUSE

ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Microsoft si vývojáře předchází

Vytisknout článek

O tom, že Microsoft dnes a denně školí ostatní firmy v marketingu jsme na světNotes.cz psali už mnohokrát. Microsoft ale dokazuje, že umí i marketing směrem k vývojářům.


Vývojáři software jsou pro výrobce middleware (tento výraz prostě neumím smysluplně přeložit) neodmyslitelnými spojenci. Vyvíjejí totiž na platformách výrobce řešení, která si zákazníci kupují a používají. A při této příležitosti kupují i onen middleware. Dá se říci, že samotný middleware je zákazníkovi k ničemu a často to tak skutečně je. Bez aplikace nemá žádný smysl.

Tuto skutečnost si uvědomila společnost Microsoft poprvé v souboji operačních systémů Windows vs. OS/2. A dokonale ji využila ve svůj prospěch. Výsledkem byly tisíce aplikací pro OS Windows a jen stovky aplikací pro konkurenční OS/2. Na vznikajícím trhu grafických operačních systémů to bylo jedno z důležitých kritériíí, které se podílelo na všeobecně známém výsledku války. Takto získané zkušenosti Microsoft ještě několikrát zúročil. Třeba při uvedení MS SQL serveru. Posledním takovým příkladem je iniciativa Brožury s vývojářskou tématikou.

V rámci této akce rozdává Microsoft elektronické verze knih s vývojářskou tématikou v českém, slovenském a anglickém jazyce. Zdarma, samozřejmě.

Pokud se na celou akci podíváme blíž, zjistíme, že se jedná o velmi dobře promyšlený tah, který zabíjí dvě mouchy jednou ranou. Především nástup technologie .NET není zdaleka takový, jak by si Microsoft přál a je tedy potřeba ji podpořit. Jak jinak, než starým dobrým trikem přes podporu vývojářů. Dále na této platformě vyvíjí velké množství Microsoftu neznámých společností i samostatných vývojářů a Microsoft s nimi potřebuje komunikovat. Je tedy potřeba získat na ně kontakty.


Jak to dělá IBM

Bezpochyby všichni naši čtenáři vědí, že IBM poskytuje technické informace a knihy pro vývojáře v rámci programu Redbooks ke stažení zdarma. Jenže tyto informace jsou výhradně v anglickém jazyce. Všechny vydané knihy o Lotus Notes/Domino v češtině nebo slovenštině za posledních 5 let se dají spočítat na prstech jedné ruky velmi nepozorného člověka, který celý život pracoval na cirkulárce! A to jsou knihy pro uživatele. Není mezi nimi ani jediná, která by byla určena pro vývojáře. Microsoft má jen pro vývojáře 9 titulů v českém a slovenském jazyce za poslední 2 roky.

Není tedy až tak s podivem, že počty vývojářů Lotus Notes nerostou. I přes dobrou znalost angličtiny je totiž pohodlnější studovat literaturu v mateřském jazyce. Co tedy brání lokalizaci? Je to pouze honorář překladatele? A nevrátily by se IBM takto vložené peníze byť jen získáním 5 šikovných programátorů?


Autor: Emil Čelustka
Datum: 22.06.2004


Sdílet článek Seznam komentářů
 
Od
Téma
 Datum
Lubomir Hornak
Máte úplnú pravdu
22.06.2004 08:19
Miro Uhlar
Teoreticky je možnosť....
22.06.2004 09:25
Ondra
tady bych se zastal IBM ...
22.06.2004 17:06
Emil Čelustka
Aby nedošlo k omylu ...
22.06.2004 17:35
Alex Kozak
No prave proto ze...
23.06.2004 15:25
Milan Svoboda
Re: No prave proto ze...
24.06.2004 09:41
Ivan Petruv
Myslim, ze pes je zakopany jinde...
24.06.2004 22:54
Petra Vašátková
Mistrovství v Lotus Notes 4
18.05.2005 15:08
Emil Čelustka
RE: Mistrovství v Lotus Notes 4
19.05.2005 09:38