DISKUSE
HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00

Čtení polí v neuloženém dokumentu 
08.10.2023 17:15


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Co jsou Notes vlastně zač?

Vytisknout článek

Tato prostá otázka nemá jednoduchou odpověď. Jedná se o rodinu produktů firmy Lotus, kterou uživatelé znají díky dnes již legendárnímu tabulkovému procesoru 1-2-3 a u nás mimořádně oblíbenému textovému editoru AmiPro.


Tato prostá otázka nemá jednoduchou odpověď. Jedná se o rodinu produktů firmy Lotus, kterou uživatelé znají díky dnes již legendárnímu tabulkovému procesoru 1-2-3 a u nás mimořádně oblíbenému textovému editoru AmiPro.

Je trochu s podivem, že jednoznačně nejlepší produkt firmy Lotus, narozdíl od těch právě jmenovaných, zná u nás jen relativně málo lidí. Přitom právě tento produkt dodnes na trhu nemá vážnějšího konkurenta, přestože se o to konkurence, především Microsoft, velmi snaží. Ano, tušíte správně, je to produktová řada Notes, jméno které se objevilo v nadpisu tohoto článku.

Pro lepší pochopení odpovědi na úvodní otázku se ale napřed podíváme na jednotlivé členy produktové rodiny Notes a přidáme trochu historie. Prvním členem je klientská část nazývaná Lotus Notes. Druhým členem současné rodiny je skupina serverů Domino - jedná se tedy o client/server systém. Domino je nový název pro původní Lotus Notes server. Ke změně názvosloví došlo s uvedením Release 4.5. Důvodem byla především nutnost odlišit nové schopnosti Notes serveru, který se verzí R4.5 stal do značné míry samostatným produktem. Domino server přestal být závislý na klientech užívajících Lotus Notes - nově se objevuje možnost přistupovat k Domino serveru výhradně prostřednictvím browseru. Především s ohledem na tuto změnu nejčastěji hovořím o platformě či rodině produktů Lotus Domino/Notes.

Další výraznou vlastností charakterizující tuto rodinu produktů je tzv. dokumentová databáze - s mírnou nadsázkou se dá hovořit o SQL serveru s prostředky, které mimořádně usnadňují práci s dokumenty obecně. Těžko se popisuje ta přirozená lehkost, se kterou sestavíte formulář pro sběr dat a pohledy, kterými se na sebraná data budete dívat a vyhodnocovat je. Všem znalcům databázových systémů, rozšířený Access nevyjímaje, dosud vždy krátká ukázka vyrazila dech. Chápu to. Ani já, začínaje jako programátor dBase, jsem si kdysi v roce 1988 nedokázal představit, na co by mi byl tabulkový procesor - vždyť vpodstatě většina věcí, které umí nekorunovaný král spreadseetů Excel, se dá udělat prostřednictvím databází. Ano, dá, ale. To "ale" znamená, že co v databázi dokáže udělat pouze profík, v Excelu zvládne i běžný uživatel. Vím, že zjednodušuji a že jako profíci dokážete vyjmenovat tisíc případů, pro které mé tvrzení neplatí. Ale pro velké procento běžných denních úloh většiny uživatelů to pravda je.

Notes bývají často označovány jako groupware a v hodnocení produktů v této kategorii trvale vítězí. Groupware přitom nejlépe vystihuje původní množinu funkcí, které rodina Notes přinesla. Usnadňuje a v některých případech vlastně umožňuje spolupráci malých i značně rozsáhlých pracovních skupin. Jsou to funkce pro sdílení informací, schvalovací procesy, společné plánování času a v neposlední řadě mail.

Je poměrně výstižné, hovořím-li o původní množině funkcí. S postupem času totiž Lotus přidal některé další, v konečném důsledku velmi zajímavé a výkonné části, a přiblížil tak původně groupwarový produkt Internetu a jeho technologiím, včetně protokolů HTTP, POP3, IMAP, NNTP, SMTP, SSL atd. A zatímco Lotus přidával relativně jednoduchou funkcionalitu například SMTP serveru, konkurence k původně poštovnímu serveru přidávala funkce principielně nepoměrně složitějšího groupware.

Dnes se můžete seznámit s výsledkem mnohaletého vývoje v podobě Lotus Domino Release 5 a klinetů Lotus Notes R5. Asi už je jasnější, že odpověď na otázku v titulku není vůbec jednoduchá. Nebudu se proto již více pokoušet o možná neexistující přesnou definici. V následujících článcích se budu věnovat dílčím funkčním celkům rodiny Lotus Domino/Notes s cílem představit vám zajímavý a v mnoha ohledech naprosto jedinečný produkt.


Autor: Emil Čelustka
Datum: 06.10.1999


Sdílet článek Seznam komentářů

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!