DISKUSE
Agent log (1)
04.08.2020 13:17

Traveler se nepřipojí (2)
25.06.2020 08:20

Výběr lidí z AK tiskne jen 3 (2)
22.05.2020 07:41

Sametime 8.0.2 
20.05.2020 15:22

Access to data denied (4)
20.04.2020 15:49

IBM zastavilo provoz knowledge center 
27.03.2020 12:55

Zjištění frontendu/backendu agenta v LotusScriptu (1)
17.03.2020 20:51

export ACL do csv (1)
20.02.2020 09:54


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Gmail vs. Lotus Notes

Vytisknout článek

Asi si říkáte: Co mají tyto dva systémy společného? Jak je možné je vůbec porovnávat? A proč? Ale možná budete překvapeni stejně jako já.


Gmail

Patrně jste už o nové službě společnosti Google slyšeli. A tak shrnu jen fakta pro tuto úvahu podstatná. Google už od svého začátku mění svět a to co dělá, dělá velmi dobře. Začínali se svým vyhledávačem v době, kdy Internetu kraloval vyhledávač Altavista a spousta komentátorů si myslela, že nový systém proti zavedené Altavistě nemá šanci. O pár let později je Google jedničkou vyhledávání a Altavista přestala existovat docela. Google přišel s konceptem služby bez bannerové reklamy a prosadil systém AdWords, který svým principem zcela změnil strukturu tržeb prakticky všech vyhledávačů. A podobných příkladů by se našlo víc.

1. dubna ohlásil Google chystané spuštění služby Gmail (Google free mail) s neuvěřitelnou kapacitou schránky 1 GB. Skvělý marketingový tah, protože většina zpravodajců i čtenářů považovala takovou ohlášku za aprílový žert a také o něm pěkně referovala. V následujících dnech se ale začalo ukazovat, že to aprílový žert není. Google skutečně slibuje svým uživatelům poštovní schránku zdarma "na celý život" o kapacitě 1 GB. To odstartovalo nejrůznější úvahy, jak a jak rychle by služba s těmito parametry mohla změnit freemailový trh. A to vzdulo druhou vlnu publicity o té samé zprávě. Dokonalé, ne? :-)


Gmail mailbox

Gmail je pro nás ale zajímavý z jiného důvodu. Svou funkcionalitou. Gmail nezná žádné složky, veškeré příchozí zprávy jsou zařazovány do Inboxu. Absenci složek pak nahrazuje tím, co Google dělá googlem - vyhledáváním.


Rozšířené vyhledávání


Standardní vyhledávání

(Screenshoty pocházejí ze serveru miscoranda od Seana B. Palmera)

Nepřipomíná vám to něco?


Lotus Notes Mail

Mě to něco připomělo - už několik let přesně tímto způsobem používám svou poštovní schránku v Lotus Notes já. Má něco přes jeden gigabajt a všechny nebo skoro všechny emaily mám v Inboxu. Při hledání používám fulltext. Ten v Lotus Notes je minimálně od roku 1994, tedy od verze R3, licencován od společnosti Verity, která představovala a stále ještě je špičkou ve svém oboru. Fulltext v Lotus Notes je mimořádně silným nástrojem, umí indexovat i obsah připojených souborů včetně těch zbalených ZIPem. Vyhledávání je navíc velmi svižné. Já mám v Inboxu po velkém promazání cca. 14 tisíc mailů, ve kterých fulltext vyhledává do 1 vteřiny nejen na serveru, ale i na mém notebooku s "notebookovsky" pomalým diskem.

Asi znáte skuhrání uživatelů uvyklých na Outlook, kteří přecházejí na Lotus Notes. Učit tyto uživatele systému - vše v Inboxu a k vyhledávání používat fulltext - byl úkol vpravdě nadlidský. Přitom moc jiných možností nebylo, prootože v R5 složky neuměly zobrazit počet nepřečtených zpráv. Navíc automatické třídění došlých zpráv do složek rozhodně nebylo uživatelsky přívětivé a některé operace s maily nešlo provádět vůbec. Situace se s příchodem R6 mírně zlepšila, ale Microsoft ty tři roky rozhodně nestál na místě a nečekal, až to pomalá IBM uvede R6 na trh. Naopak IBM v "neoutlukovském" způsobu práce s mailem neviděla konkurenční výhodu. A i kdyby ji viděla, silně pochybuji, že by ji jako konkurenční výhodu dokázala "prodat".

Naproti tomu Google tyto "drobnosti" uživatelům prodat umí velmi dobře - jako unikátní technologii Googlu, jak jinak :-) Společně s obrovskou schránkou zdarma je možná nastartováno na zásadní změnu práce s maily. Osobně si myslím, že se koncept Googlu prosadí, získá značnou oblibu a za chvíli ho bude kopírovat kde kdo. Nikdo si nevzpomene, že technologie IBM takový způsob práce umožňují už několik let. IBM by ale vzniklou situaci mohla využít pro sebe a svézt se na vlně vzedmuté Googlem a jeho připravovanou službou Gmail. Co myslíte - najde na to IBM odvahu?

Autor: Emil Čelustka
Datum: 08.04.2004


Sdílet článek Seznam komentářů

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!


Související články:
» 

» 

» 

Notes, iNotes a další

 (Notes/Domino R6, 05.02.2004)