DISKUSE
Jak omezit vkládání textu do textového pole z kláv... 
04.04.2024 13:55

HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Komentáře ke článku "Příručka a novinky na světNotes.cz"


Nespokojený
04.06.2004 10:02
Mohli by i zlepšit kvality článků a uvádět ověřené pozvánky na semináře.


Emil Čelustka
04.06.2004 10:17
RE: Mohli by i zlepšit kvality článků...
Především by se mohl nepodepsaný Nespokojený z CSDevelopment pochlapit, podepsat se a napsat přesněji, co je špatně.

Martin
04.06.2004 15:33
Co kdyby spíš něco napsal?
:-)

Milan Svoboda
04.06.2004 15:42
Re: Příručka a novinky na světNotes.cz
Souhlasím s tím, že je velmi snadné kritizovat, ale napsat něco konkrétního to už radši ne.

karel
05.06.2004 10:43
A provozovatel by měl ctít ochranu svého
zdroje.
Pokud se se vysloveně nechci veřejně podepsat mám na to právo a publikující (asi Emil, že???) by měl držet laťku hubu a krok + být rád, že mu někdo přispěje do diskuze a zdvihne tak návštěvnost.

Ale to jest zcela liché, chtít v tomto "velkohubém" státě něco podobného.

Nebo snad chci již příliš mnoho???? Emile

Emil Čelustka
05.06.2004 11:28
Re: Příručka a novinky na světNotes.cz
Tak Karle nevím, jestli žiješ ve stejném světě jako já. Obecně jsou tu dvě roviny. Autoři na tomto serveru nosí svou kůži na trh - píší pod vlastním jménem a pokud něco kritizují, nesou za to odpovědnost.
Další skupina jsou lidé, kteří jsou dostatečně sebevědomí na to, aby se pod své názory podepsali. Těch si velice vážím a o jejich případných výtkách přemýšlím a snažím se zlepšit co se dá.
A pak je tu skupinka těch, kterým dostatek sebevědomí chybí a kritizují pouze formou anonymních výkřiků z davu nebo ve stínu pivní sklenice. Vlastně ani kritizovat neumí - nebo ten příspěvěk obsahoval něco konkrétního? Ne, byl to výkřik "z davu".
Schválně jsem si z logu vytáhl IP adresu, ze které byl příspěvek odeslán. A stejně schválně jsem uvedl pouze jméno firmy, která danou IP adresu užívá. Problém, který se zde neobjevil poprvé ani naposledy, totiž řeší prakticky všechny české servery. "Anonymita" snižuje kvalitu diskuze. Například server grafika.cz to řeší tím, že u každého příspěvku zveřejňuje doménu, ze které byl příspěvek odeslán. Jiné servery umožňují přispívat pouze registrovaným uživatelům. Nejsem zastáncem těchto omezení, jen bych si přál, aby autor toho výkřiku a jemu podobní našli více odvahy se příště podepsat.

Ivan Petrův
05.06.2004 17:55
Karle, kroťte se, jste mezi slušnými lidmi...
Karle,

ideje, které Vaším osobitě hrubým slovníkem podané, působily jako rebelské osvěžení diskuze, začly čpět sprostorou, urážkami, plebejskostí a tlučením prázdné slámy.

Prosím nechovejte se jako buran.

S přáním větší osobní vyrovnanosti

Ivan Petrův

karel
06.06.2004 10:39
Zkusme to trochu jinak, třeba pragmaticky.
To, že svetnotes.cz nevypisuje IP adresu zdroje dat je jenom technické řešení.
Pro úplnost stačí dodat do příslušného formuláře 2 pole. Remote_Addr a Remote_Host a, nebo - mohu, pro zjištění IP adresy projet DB DomLog.nsf či soubory HTML logů pro Awstat, mám-li to zapnuté v konfiguraci.

Toto technické řešení je profesionální a běžné. I nemohu proti němu nic namítat a také nenamítám, neb jest běžnou praxí vědět co že se to vlastně na našem serveru děje.

Otázkou trochu jinou je problematika pravidel hry.
Pravidla hry jsou a byla(!) dána tak, že mohu používat svoji přezdívku a nebo zcela vymyšlené jméno, URI své stránky a dokonce email adresu.
Nikde však, a to znovu opakuji, nikde však nebyla (doposud) vypisována IP adresa zdroje dat příspěvku/reakce.

Tím provozovatel dal jasně najevo že:
1 - akceptuje právo přispěvatele na určitou míru soukromí a ochranu jeho osobních dat.
Vždyť IP adresa zdroje, pokud je pevná, je také - svým způsobem - určitým osobním údajem. Zvláště pak v dnešním přetechnizovaném světě.
2 - ochraňuje přispěvatele před eventuálním napadením ze strany zaměstnavatele - pokud by přispěvatel nemohl v pracovní době přispívat. Což i v pracovních smmlouvách často přečasto uvedeno jest.
3 - drží určité niveau.
-----------------------
Rozeberme bod 1., tedy ten nejdůležitější.
Pokud mezi vydavatelem a přispěvatelem neexistuje psaná smlouva, je tu přípustná dohoda nepsaná, vyplývající z dlouhodobých provozních podmínek, a na tu obě strany tiše přistupují. Zvláště pak v té situaci, pokud nejsou nikde deklarována provozní pravidla pro přespěvatele.
Pokud nezvěřejňuji IP adresu a jméno, URI a email ponechávám zcela na libovůli přespěvatele, pak jej (je všechny) dostatečně chráním.
Dobrovolné zveřejnění jistých osobních dat přispěvatele je každého individuální zaležitostí a zcela odpovídá popisovanému vztahu vydavatel-přispěvatel.

To: Emil - ať je autorem kdokoliv, pak mi coby provozovateli, musí být úplně jedno co dělá. Jestli kleje na chybu v @funkci a xtrémně jedno už mi musí být to, jestli se podepíše nikem a nebo svým jménem.
Extrémně jedno na n-tou mi už musí být, a to zcela evidentně, jestli pije pivo, je to chlap a nebo ženská. Rizika zde schovaná ani nechci rozepisovat. Cítíte je? Já ano.
To: Petr - díky za přání. Úplně stejně a nápodobně to přeji i Tobě.
Myslím si, že pořád nemůžeme - oba překousnout Tvé reklamní ( a moje antireklamní) působení v této diskuzi.
Takže nabízím zrovna Tobě - smír. Zapomeňme na naše soukromé extempore a berme si z něj poučení.
----------
Závěr:
Serveru si vážím pro jeho přínos začínajícím prgošům a občas i těm pokročilejším, protože jak jinak - kdo to má všechno nosit v hlavě.
Pokud někomu chci napomoci a nebo napovědět, vždy ten čas najdu, i kdyby to mělo být o půlnoci, a nebudu litovat i více hodin na ověření své rady.
Každý den se sem mrknu a jsem rád, že to tu žije.
Za to děkuji Emilovi a jeho kolegům.

Avšak pro jistotu, mrazí mne pomyšlení, že by někdo něco bez mého vědomí. Ten kluk/holka z CSD možná reagoval oprávněně. Možná ne. Ponechalo mne to úplně chladným.
Vytažení IP adresy ne, protože v normálním světě je normální, že se zdroje, které nechtějí být zveřejněny, jak jinak - nezveřejňují.
Anonymita nesnižuje kvalitu diskuze.
Anonymita je mnohdy jediný nástroj vlastní ochrany.

Ahojky a zdar.

Emil Čelustka
06.06.2004 11:14
RE: Zkusme to trochu jinak, třeba pragmaticky
Jsem pro pragmatickou diskuzi, jen to v některých bodech vidím jinak.

S používáním přezdívky a současnou identifikací pomocí IP adresy je to asi jako s kamerou nainstalovanou na parkovišti u obchodního domu. Dokud se budeš chovat slušně, nebudeš dělat výtržnosti nebo ničit cizí majetek, nebudeš nikoho zajímat - budeš anonymní. Jakmile však něco vyvedeš, použije policie ten záznam proti tobě. Uznáš sám, že to se soukromím ani s ochrannou osobních dat nemá nic společného.

Z tohoto pohledu je podepisování se nickem či skutečným jménem jedno a totéž do té doby, dokud se chováš slušně. Máš pravdu v tom, že anonymita nesnižuje kvalitu diskuze, pokud diskutující anonymitu nezneužívají k podobným výkřikům. Kdyby se dotyčný člověk namáhal popsat, která pozvánka na seminář byla neověřená (???) případně které články a proč se mu nelíbily, snažil bych se zlepšit co se zlepšit dá. Ale ten človíček narozdíl od tebe nechtěl diskutovat, nechtěl nic zlepšit. Vykřikl a zůstal schovaný v davu. Neuvědomil si při tom ale, že až tak anonymní zase není.

Milan Kučera
10.06.2004 08:49
a co takhle ?
No jestli mohu tak jednu poznámku měl k článkům. Každý si tu určitě uvědomuje že převážná většina lidí co sem chodí jsou buď programátoři nebo administrátoři(podle diskuse je to zcela jasně vidět! ).
Proč se tak málo zaměřují články na nové technologie R6 nebo méně známé.
Například článek Workspace, Bookmarks a Welcome Page podle mého skromného názoru, většina lidi příliš nezaujme, ale kdyby se tu probírala například technologie Single copy template (stačil by popis funkcionality ) nebo ICM (počítám že málokdo ví co to je ) , které jsou podle mého názoru,člověka pohybující se v administraci, jsou mnohem zajímavější.
Když sem před skoro rokem začal číst svetnotes vyvíjel se lepé články byly zajímavější.Rozhodně sem se těšil na jednotlivé články,ale poslední půl roku ??? Příliš zajímavých věcí tu nenalézám.
K druhé části myslím že je každého věc jeho soukromá, když kritizuje někoho na Internetu jestli se k tomu podepíše nebo ne .... třeba tu měl špatné zkušenosti s reakcemi na dotazy! (sám sem měl tu čest že na moje dotazyv diskusi nepřišla ani odpověď!)
Já sám dělám v CSD :) a tohle je můj naroz k světnotes.
Těším se na reakce :)

Známý "Nespokojený"
10.06.2004 09:12
Emile, Emile to je mi nemilé...
Úvodní příspěvek jsem psal z domova(tudíš ne pod firemní IP). Emil si jen tipnul, že jsem z CSD protože jsem se na té konferenci ohradil, že nebylo přednášeno co na světnotes bylo slíbeno v pozvánce.
Myslím, že už nemá cenu měnit jmého a na tomto serveru budu nadále vystupovat jako "Nespokojený".

Nespokojený
10.06.2004 09:21
Emile!
Nadávat návštěvníkům svět notes, že nemají dostatečně sebevědomí a že se jsou jen "výkřiky ze stínu pivní sklenice", není od správce serveru správné. Zamysli se trochu nad sebou.
Raději dej na svetnotes anketu o kvalitách článků a pak uvidíme. Máš dostatečné sebevědomí na to, aby jsi jí tam dal?

Nespokojený
10.06.2004 10:07
IP
Omlouvám se Emilovi. V 10:02 jsem byl z největší pravděpodobností v práci.
Jak to vypadá, tak světnotes si budu muset číst a přidávat dotazi/odpovědi jen doma. Zveřejnovat IP uživatelů od správce serveru není moc morální.

VZ
10.06.2004 10:44
Pan Nespokojený
Nevím proč, ale komentáře pana Nespokojeného mi z nějakého záhadného důvodu připomínají rčení o kozlu zahradníkem. Nebo možná o koze a o voze - jaký program které konference - Lotus Symposium zmiňované v článku ještě nebylo - jestli jiná konference, tak by to snad patřilo jako komentář k ní.

Milan Svoboda
10.06.2004 10:45
Re: IP
Ale Emil se nechystá zveřejňovat IP. JEho reakce byla jen na ten výkřik do tmy, který nic konkrétně nejmenoval a nic neřešil. Myslím, že tahle diskuze je úplně mimo téma článku.

Emil Čelustka
14.06.2004 09:09
Re: a co takhle ?
Možná budete překvapen, ale diskuze není přesným obrazem struktury návštěvníků serveru. Spíš bych řekl, že je to těch 20%, kteří jsou vidět a slyšet. Takže se prosím nenechte mýlit.

Pokud články nezavděčíme vám, je mi to moc líto, ale uznáte sám, že není možné se zavděčit vždy a všem. A je tady ještě jeden problém - s financováním serveru. Autoři tohoto serveru pracují/píší bez nároku na odměnu. Právě CS Development patří mezi ty firmy, které si zvolily bezplatný zápis do Katalogu firem světNotes.cz a nevyužily tak možnosti podpořit tento projekt. O reklamě ani nemluvím. A přitom právě z takových firem zaznívá kritika...

A co se týče odpovědí na dotazy - můžou, ale nemusejí přijít. Aby jsme si nepletli pojmy, je to uživatelské fórum a za odpovídání autoři odpovědí opět nejsou placeni. A světNotes.cz nedává a ani nemůže dávat záruku, že vám někdo odpoví.

Emil Čelustka
14.06.2004 09:34
Re: Emile!
Je hezké, že jsi se rozhodl používat jedno jméno. Díval jsem se do databáze a používal jsi tady na serveru různá jména :-)

Co se týče vyjadřování - nikomu jsem nenadával a ty to dobře víš. Konstatoval jsem, že někteří uživatelé se nechtějí podepsat a shodou okolností právě oni se vyjadřují způsobem, pod který by se podepsal málokdo.

Ani napodruhé jsi nesebral tolik odvahy, aby jsi mi řekl, co je kde v případě pozvánek na semináře špatně a jak mám postupovat při jejich ověřování...

Milan Kučera
14.06.2004 12:46
Re: a co takhle ?
Nechci Vám nějak hádat, ale nejdřív píšete že reálnou kritika Vás zajímá, ale když jí JAKO ČTENÁŘ ! napíši, tak vy to obrátíte na společnost v které dělám !
Myslím že kdyby jste četl příspěvek opravdu pořadně tak by jste si všiml věty "Můj názor" takže napadnout nějakou společnost se mi opravdu zdá velice divné!

Navrhuji dejte k článkům možnost bodování a uvidíte a podle toho alespoň zjistíte kvalitu, některých článků a směr kterým se vyvíjí zaměření čtenářů a třeba zkuste udělat anketu kde by lidi mohly vyjádřit jak se jim libí či nelíbí članky nebyla by to zajímavá zkušenost ?

Nevyjadřuji názor žádné společnosti ani sem nic takového nepsal!!! (nevím jak lépe to napsat) to si prosím uvědomte takže se přestaňte "navážet" do společností. !!
Doufám že si tuto maličkost uvědomíte, která již vyplynula z mého prvního příspěvku jedná se o nazor člověka, který shodou okolností děla v té společnosti! Takže kritické hlasy by se ode mne ozval třeba kdybych dělal v IBM nebo taky nedělal nikde !
Děkuji.

Emil Čelustka
14.06.2004 14:10
Re: a co takhle ?
Nezlobte se na mě, ale já vaši společnost _nenapadl_. Pokud se k příspěvku vrátíte, mé vyjádření je v rovině politování nad nevyužitou příležitostí. Nehledejte prosím útoky tam, kde žádné nejsou.

Co se týče bodování ke článkům, musím vás dopředu zklamat. Není to o odvaze, ale o zkušenostech, které máme z provozování těchto systémů na několika zpravodajských webech. Hodnocení se neujalo, protože:
- čtenáři nehodnotili objektivně, ale využívali hodnocení k vyjádření osobních sympatií/nesympatií
- hodnocení má smysl pouze pokud hodnotí statisticky významný vzorek, většina nehodnotí podobně jako nechodí volit (:-))
- ze mnou běžně navštěvovaných zpravodajských webů už používá hodnocení pouze jedinný a to pouze pro registrované uživatele, což by se vám asi zase nelíbilo

Sami používáme jiné kritérium - a to počet zobrazení daného článku. I k tomuto kritériu lze mít výhrady, ale na špici žebříčku se dostávají skutečně ty články, které lze objektivně považovat za kvalitní. Navíc v kombinaci s možností připojit ke každému článku svůj komentář je to systém zcela vyhovující.

Miro Uhlar
14.06.2004 16:22
Môj názor...
Pre istotu to zdôrazním: Toto je môj názor, pod ktorý sa podpíšem - a nikoho nenútim súhlasiť :-)

1. Anonymita: V tejto KOMUNITE nie je dôvod sa zatajovať. Nielenže to je krátkozraké, ale hlavne to hovorí o vzťahu k "JA". Argument "postihy zamestnávateľa" neobstojí.

2. Emil: Tento site je "jeho dieťa". Má právo ho formovať, vzal na seba zodpovednosť a maká aj vtedy, keď my "máme iné priority". Určite však nesmie zabudnúť, že ho vychovávajú aj kritici. Nie však "skryťáci".

3. Články: Áno, úroveň je rozličná. Tak ako aj úroveň reakcií.

4. Kritika: Ak ide niekomu o "vec", tak nepotrebuje "voting box", ale sformuluje názor do komentára. Píše sa rozhodne ľahšie ako článok.

VZ
14.06.2004 17:17
Proč neuvádět jméno
Někdo třeba zvažuje další perspektivy svého zaměstnání a nechce, aby jeho příspěvky či názory nějak v budoucnu ovlivnily rozhodování potencionálních zaměstnavatelů. Jiní účastníci možná jméno ze stejných důvodů záměrně uvádějí. Napsat na libovolný web e-mailovou adresu má v poslední době za následek zvýšený přísun SPAMu.

Emil Čelustka
14.06.2004 17:44
RE: Proč neuvádět jméno
Víťo, myslím že diskuze není o tom, zda uvádět nebo neuvádět pravé jméno. To je každého věc a důvodů pro to může být mnoho.
Pokud je příspěvek do diskuze věcný a seriózní, nikdo se nad přezdívkou či nepravým jménem nepozastaví. Na to dobře pasuje ten příměr s tou bezpečnostní kamerou na parkovišti, kde jsi taky "anonymni" a nemusis uvadet jmeno.

Není ale náhodou, že právě pod některé zjednodušující až obhroublé či velkohubé výroky se jejich autor bojí podepsat svým jménem. Projdi si diskuze a zjistíš, že statisticky je to pravda.

Mě na té počáteční události vadí kombinace dvou věcí - neadresnost kritiky (dodnes nikdo neuvedl, která pozvánka na seminář byla neověřená a jak jsem ji měl ověřit) dohromady s anonymním pisatelem. Přitom zkušenosti ukazují, že lidé vystupující pod svým pravým jménem se chovají daleko korektněji, jsou otevřenější a případnou kritiku jsou připraveni podložit důkazy. Proto jsem volal po odvaze se podepsat.

VZ
15.06.2004 08:36
RE: Proč neuvádět jméno
Emile, máte naprostou pravdu. Koneckonců, anonymita či vystupování pod jiným jménem běžně fungují právě v reálném světě. Např. kdokoliv může třeba při vstupním pohovoru do firmy CSD... tvrdit, že píše velmi kvalitní články o LN pod pseudonymem Emil Čelustka.

Jen jsem polemizoval s názorem Mira Uhlára, že "... nie je dôvod sa zatajovať".

Nespokojený
15.06.2004 09:58
Objasnění
Konferenci jsem neuvedl, protože jsem nechtěl jmenovat "konkurenci". Zřejmě to nebyla Emilova chyba, ale "nejmenované konkurence", která mu poslala pozvánku na seminář. Seminář mě velmi zklamal, protože tam probírali obyčejnou poštu v LN a ne slíbené věci na pozvánce. Jednalo se o seminář "Novinky Lotus Notes verze 6.5". Jistě většina z vás uznáte, že jen pošta není LN(shodli se i lidé na semináři). "Nejmenovaná firma" měla na rovinu přiznat, že jde o seminář pro začátečníky a cílem je najít nové zákazníky, které ohromí pošta LN a neslibovat v pozvánce J2EE.

Co se týká kvality článků, opravdu se mi zdá, že teď s více článkama se píše méně kvalitních článků jak to bylo na počátku světnotes. Věřím, že to není jednoduché a doufám, že se to zlepší. Tento článek se díky diskuzi stal nejnavštěvovanějším. :-)

Pokud chci být anonymní, mám na to právo. Správce konference by toto měl respektovat a „nešmírovat“ uživatele. Chápu, že některé příspěvky se mu nemusí líbit, ale měl by je s klidem přejít a adekvátně na ně reagovat.

Emil Čelustka
15.06.2004 12:46
Re: Objasnění
Jsem moc rád, že se konečně posouváme do roviny, která tu mohla být už na začátku.

Nejmenovat konkurenci jak je vidět jde, stačí jmenovat seminář. Faktem je, že s tou výtkou ke konkrétnímu semináři máš naprostou pravdu - nezaznělo to, co slibovala pozvánka. Nevím ale, jak by světNotes.cz měl v tomto případě postupovat? Informace jsme obdrželi od pořádající firmy a tyto jsme v dobré víře zveřejnili v pozvánce na našem serveru. Nemůžeme ale nést záruku za to, co na semináři skutečně zazní. V tomto smyslu jsem byl překvapený stejně jako ty.

Co týče kvality článků, je velkou neznámou, co je považováno za kvalitu. Chápu, že technicky orientovaný čtenář není nadšený ze zpravodajství a pozvánek na semináře, kterých poslední dobou bylo více. Ale co se jednomu nelíbí, druhý uvítá jako užitečný informační servis. Ale i silně technické články mají rozdílnou čtenost, záleží na atraktivnosti konkrétního tématu. Nic ti ale nebrání v tom, přidat se mezi autory a připravit článek na zajímavé téma - naopak to rozhodně uvítáme.

Už jsem tady psal, jak to s tou anonymitou je - pokud by ses takto věcně a srozumitelně vyjádřil už na začátku, nic by nikdo v logu nehledal. Faktem je a zůstane, že máme zájem na tom, aby server byl serverem komunity a do té ty anonymní výkřiky nepatří. Nic víc a nic mín. Právo na anonymitu nikomu neberu a ani brát nebudu, pokud se bude chovat slušně.