DomiLock - aneb jak je zabezpečen Váš Domino server proti hacknutí ?

Zdeněk Michálek, 23. května 2001, světNotes.cz

Jde o velice příjemnou službu (poskytovanou navíc zdarma), která prověří jak máte zabezpečené běžné dominovské databáze proti průniku z internetu. Ne, není to nic geniálního ani komplexního...

Vřele doporučuji Vaší pozornosti službu DomiLock. O co jde ?O velice příjemnou službu (poskytovanou navíc zdarma), která prověří jak máte zabezpečené běžné dominovské databáze proti průniku z internetu. Ne, není to nic geniálního ani komplexního, služba má jen k dispozici seznam standardních databází používaných ve standardní instalaci Domina a na požádání je "osahá" na Vašem serveru. Výsledkem je seznam "červených" (tj. z hlediska Internetu přístupných) a "zelených" (tj. bezpečných) databází.

V žádném případě není možné říci, že pokud není nic "červeného", je Vaše instalace bezpečná; je však příjemné si nechat prověřit případná slabá místa, na které se v rámci správy a vývoje nějak "pozapomnělo".

A ještě jedna rada - nespoléhejte se na to, že Domino je bezpečné už jen kvůli tomu, že jej do detailu zná jen "pár" lidí. I na českém internetu existuje několik WWW serverů postavených na Dominu, jejichž práva jsou nastavena tak šlendriánsky, že změnit libovolným způsobem obsah webu by mi trvalo jen.. no, hodně málo minut. Být to na "běžných" serverech typu IIS nebo Apache, nevydržely by v činnosti ani týden.

Zdeněk Michálek