Zpátky do školy: HTML

Emil Čelustka, 20. června 2003, světNotes.cz

Přestože se to může zdát jako samozřejmá věc, v praxi to tak rozhodně není. Webdesignéři, grafici i programátoři, tedy lidé jejichž práce znalost HTML předpokládá, často mají mezery ve znalostech. Výsledek je mnohdy zarážející.

Před nedávnem jsem se v článku Dobře utajené Lotus Symposium zmínil o stránce společnosti Infocom: "...tabulka s programem je vyvedena v barvách, které prakticky znemožňují čtení programu ..." Nikdo z čtenářů se nad textem nepozastavil a tak jsem dnes zažil maličký šok, když jsem tutéž stránku uviděl na kolegově počítači v Internet Exploreru. Začal jsem se tedy pídit po příčině rozdílů.

Na brouzdání používám už dlouhou dobu prohlížeč Opera a na dotazy BFUček odpovídám, že mám rád, když prohlížeč dělá to, co chci já a ne to, co se zlíbí jemu. Autoři Opery žijí z jejího prodeje a tak svůj prohlížeč neustále vylepšují, doplňují. Narozdíl od konkurence, která jen látá bezpečnostní díry a přemýšlí jak prohlížeč zabudovat co nejhlouběji do operačního systému. Opera opravdu funguje skvěle, jen na některých stránkách mívám problémy. Většinou je to tam, kde si jejich autoři se správným HTML hlavu nelámou. Prostě v MS IE to funguje a basta.

Shodou okolností byla právě takovou stránkou pozvánka na Lotus Symposium na webu Infocom. Zde jsou obrázky, jak stránka vypadá v MS IE a v Opeře.


Základem chyby je ne zcela korektní definice barvy v tagu:

<tr bgcolor="FF,FF,98">

Tato chyba se ve stráce vyskytuje na několika místech a postihuje hlavně tabulky. Zajímavé ale je, že na mnoha jiných místech je formát zápisu barvy správný:

bgcolor="#FFFF98"

Nepodařilo se mi nikde najít definici, podle které by zápis barvy mohl být oddělován čárkami, přesto MS IE, Netscape 7 a Mozilla zobrazí dobře i to, jen Opera trvá na korektním zápisu dle standardů W3C. A tak vznikla věta citovaná v úvodu článku. Jako uživatel prohlížeče Opera jsem viděl barevné kombinace, o kterých nebylo možné se nezmínit.


Co si myslíte o jednotlivých prohlížečích a jejich interpretaci nekorektního HTML? Měly by tolerovat chyby autorů nebo ne? A patří takové články na světNotes.cz nebo ne?


Emil Čelustka