Lotus vsadil na Wiki

Emil Čelustka, 13. ledna 2010, světNotes.cz

Už několikrát jsem při hledání informací narazil na Lotus Notes and Domino Wiki, ale při posledním hledání jsem si všiml, že ani zdaleka není jen jedna..

Pro někoho z vás to nejspíš bude stará věc, ale možná je dost i těch, kteří si toho dosud nevšimli. V IBM Lotus se rozhodli vložit znalosti o svých produktech do veřejně přístupné databáze - Wiki. A funguje to jako na originální Wikipedii: užitečné informace zde můžete nejen vyhledávat a číst, ale po nezbytné registraci je můžete i sami doplňovat.

Celkově je to šalamounské řešení. IBM se částečně zbavuje odpovědnosti za obsah a informace o vlastních produktech. Pouze částečně, protože největšími přispěvovateli do začátku jsou zaměstnanci IBM. Současně tak ale vytváří či posiluje komunitu uživatelů svých produktů, kterým dává do rukou další z nástrojů typu "udělej si sám". Že to funguje dlouhodobě dokazuje server OpenNTF.org.

Překvapilo mě ale, že Wiki není jen jedna. Při posledním hledání informací jsem nalezl Lotus Connections Wiki a tak jsem zapátral a nalezl jsem tyto pro vás možná užitečné databáze:

Lotus Notes and Domino Wiki
Lotus Domino Designer Wiki
Lotus Sametime Wiki
Lotus Symphony Wiki
Lotus Quickr Wiki

Kompletní "seznam" wiki databází naleznete na stránkách developerWorks Lotus. Seznam píšu schválně v uvozovkách, protože na uvedeném linku je spíš soubor produktů či témat, z nichž více hesel vede na jednu a tutéž databázi.


Rozsah a kvalita informací
Při přípravě tohoto článku jsem si některé databáze zběžně prošel a musím říci, že na nich počáteční stádium jejich existence je vidět na každém kroku. Uvedené databáze, které jsem vybíral především s ohledem na tématickou souvislost se světNotes.cz, nepatří k nejrozsáhlejším:


Uvedená čísla jsou součtem počtu článků v jednotlivých kategoriích a platila v době přípravy tohoto článku.

Kvalitu jednotlivých textů se necítím oprávněn komentovat. Ale při hledání informací co, kde a jak nastavit mi už několikrát pomohly. Daleko horší je to s kvalitou služeb samotných wiki. Několik příkladů:

Asi by se toho našlo víc, ale nechci aby z toho byl dojem, že je všechno špatně. Myšlenka Wiki se mi líbí a pokud se bude líbit i ostatním uživatelům Lotus produktů, budou časem tyto Wiki databáze zdrojem spousty cenných informací.

Emil Čelustka