světNotes.cz

PC Magazine Editor's Choice: IBM Lotus Domino 6.5
Novinky
23.03.2004 - Emil Čelustka

Redaktoři pragmaticky a bez emocí ve svém hodnocení konstatují to, co většina z nás "lotusáků" už dávno ví. Microsoft válcuje trh dvojcí Exchange - Outlook a získává u uživatelů především spoustou drobných, ale mnohdy velmi užitečných uživatelských funkcí. Domino - Notes naopak vítězí díky pokročilým groupwarovým schopnostem. Redaktoři PC Magazine dali ve svém testu přednost groupwarovým schopnostem Domina, ale jejich volba se nemusí shodovat s volbou uživatelů.

Co se týče počtu klientů, na první místo v počtu uživatelů groupwarových systémů se prosadil Microsoft. Ale kdoví, jak jso tato čísla přesná. Microsoft totiž už roky balí Outlook do populárního balíku Office a nestydí se takto "takyprodané" licence počítat mezi počty aktivních klientů Exchange serveru. Naopak si troufnu tvrdit, že v případě Lotus Notes se číslo prodaných licencí prakticky kryje s počtem aktivních klientů Domino serverů. Pouze ve spojení se serverem totiž Notes začnou vynikat.

Článek v angličtině a hodnocení najdete zde.


Vzdává IBM boj?

Je s podivem, že se IBM rozhodla vyklidit marketingově agresivnějšímu Microsoftu groupwarové pole. Produkty Notes/Domino nejsou prakticky nikde vidět, mluví o nich pouze mezi zasvědcenými a dokonce i veskrze příznivé hodnocení PC Magazine a ocenění Editor's Choice nestálo IBM za sebemenší noticku nebo alespoň tiskovou zprávu. Neustálé omílání Workplace způsobilo v řadách uživatelů i komentátorů doslova zděšení. Všichni se ptali, jak to s platformou Lotus Notes/Domino bude dál. Objevily se dokonce úvahy o smyslu investování do notesů, když prý platforma jako taková končí... To všechno jsou hrubé marketingové chyby a IBM za ně trdě zaplatí. Náklady na znovuzískání otřesené důvěry zákazníků budou značné.

A přitom se to všechno zdá tak snadné. Naslouchat zákazníkům a vyvíjet a dodávat věci, které uživatele nejen potěší, ale za které ještě rádi zaplatí. Kdyby to IBM dělala, nemohla R6 přijít s tak obrovským zpozděním za R5, nemohla přijít s tak slabým vylepšením uživatelských funkcí. A tak zatímco R6 se v UI jen dotahovala na funkce, které uživatelé Outlooku používali tehdy již druhým rokem, Microsoft bežel napřed. R6.5 sice přinesla další drobná zlepšení a především celkové zrychlení systému, ale Microsoft má Outlook již ve verzi 2003. Je strašné domýšlet, jak to všechno může skončit, pokud se IBM neprobudí ze své letargie.