světNotes.cz

IBM vrací úder
Novinky
01.04.2005 - Emil Čelustka

Vpravdě mistrovský tah se podařil společnosti Microsoft, která získala společnost Groove Networks - dodavatele pro práci v týmu a "virtuální kancelář". Groove založil v roce 1997 Ray Ozzie, kterého naši čtenáři znají jako "otce" Lotus Notes a software pro týmovou spolupráci vůbec. Ray Ozzie pracoval pro Lotus Development od roku 1983 do roku 1992. Když tedy IBM v roce 1995 kupovala Lotus, Ray již nebyl součástí "inventáře".

Microsoft ho ovšem přivítal doslova s otevřenou náručí. Svědčí o tom tisková zpráva Microsoftu:

"Ray Ozzie, zakladatel společnosti Groove a tvůrce IBM Lotus Notes nastoupí do Microsoft na pozici technického ředitele (CTO - chief technical officer). Ve své pozici bude zodpovědný přímo Billu Gatesovi, předsedovi představenstva a hlavnímu softwarovému architektovi společnosti Microsoft. Mimo to bude Ray nadále pokračovat ve své práci v rámci týmu Groove, který bude začleněn do skupiny Information Worker."

(celá zpráva v češtině je zde)

Jinými slovy - Microsoft, který o groupwarových schopnostech Exchange serveru spíše mlžil, si koupil člověka z nejpovolanějších. Snad Ray dokáže softwarovým inženýrům Microsoftu vysvětlit, co to vlastně groupware je. :-)

Transakci Microsoftu a Groove Networks již před jejím oficiálním oznámením komentovali vysoce postavení pracovníci IBM a jak se dalo očekávat, její význam bagatelizovali. Upřímně řečeno, nic jiného jim nezbývalo.


Překvapivý obrat situace
Šokující zpráva ale dorazila z IBM. Ta dnes v časných ranních hodinách oznámila převzetí Nadace Billa a Melindy Gatesových!!! (více informací v češtině najdete zde) Převzetím nadace sídlící v Seattlu a spravující majetek v hodnotě 24 miliard dolarů se do tábora IBM dostal pro Microsoft již prakticky nepracující Bill H. Gates! Ten s okamžitou platností nahradí Abby F. Kohnstamm na pozici Senior Vice President Marketing. Současně bude změněna pozice marketingu v rámci celé IBM. Bill H. Gates se tak dostane na úroveň Samuela J. Palmisana, prezidenta a Chief Executive Officera IBM. Transakcí se tak marketing, dosud páté kolo u vozu, dostává v IBM do vedoucí pozice a, zůstaneme-li u našeho rčení, stává se volantem!

Transakci komentoval sám prezident IBM, Samuel J. Palmisano slovy: "Skutečnost, že Microsoft posílil svůj technický tým o vizionáře Raye Ozzieho, mě nepřekvapila. Technická úroveň produktů Microsoft nikdy nebyla vysoká a společnost posilu Rayova formátu potřebovala již před mnoha lety. Naopak my v IBM si již dlouho uvědomujeme naši slabinu v oblasti marketingu. Bill H. Gates dokázal vytvořit fantastický tým lidí, schopných úspěšně prodávat betaverze jako ostré produkty po celém světě. Věřím, že spojení jeho schopností s kvalitními softwarovými produkty IBM přinese IBM v krátkém časovém horizontu nevídaný nárůst tržeb, zisků i tržní kapitalizace naší společnosti. V tomto smyslu je cena, za kterou jsme Nadaci Billa a Melindy Gatesových převzali, zanedbatelná."

Není třeba dodávat, že příchod Billa H. Gatese bude v IBM znamenat doslova zemětřesení. Společnost, která se o podporu prodeje svých softwarových produktů dosud prakticky nestarala se bude postupně měnit ve společnost marketingově orientovanou. Jak bolestivý a doslova "krvavý" přerod to bude si dokážou představit jen někteří z nás. Podaří se Billu Gatesovi změnit IBM nebo si na svém životním úkolu vyláme zuby?