světNotes.cz

OpenNTF Mail je lepší
Novinky
30.05.2003 - Emil Čelustka

OpenNTF je zajímavou iniciativou typu Open Source pro platformu Lotus Notes/Domino. Myšlenka Notes Open Source se zrodila v hlavě Nathana Freemana v prosinci 2001. Krátce poté se dočkala své první realizace a byla uvedena v život pod názvem NotesOSS.org. V roce 2002 se projekt dočkal přiléhavějšího názvu i domény OpenNTF.org.

Server je poměrně úspěšný. Komunita vývojářů Open Source je aktivní, takže se na serveru nejen diskutuje o existujících a publikovaných řešeních, ale také o nových nápadech a projektech na vývoj. Dnes se podíváme na šablonu OpenNTF Mail.


OpenNTF Mail

I když jsem sám sebe dlouhá léta řadil mezi skalní uživatele Lotus Notes, musím po dvou měsících užívání šablony OpenNTF Mail říci, že mám opravdu lehčí život. Že všechny ty hlouposti, drobnosti a ikonky, pro které lidé mají rádi Outlook, skutečně usnadňují orientaci a pomáhají v práci.

Obrázek ukazuje ikony, označující Reply (modrá šipka), Forward (zelená šipka) a obojí (zelenomodrá oboustranná šipka). Současně s provedením akce, například Reply, se do příchozí zprávy zapisují informace, pomocí kterých je možné zobrazit průběh diskuze. Tedy něco, co dosud fungovalo pouze pokud všichni diskutující měli LN.


V případě porovnání Navigátorů OpenNTF Mail a standardní Mail R6 si už na první pohled musíme všimnout několika nových funkcí, pohledů, zpřístupnění funkcí a grafických rozdílů. Jako nejužitečnější se mi jeví paradoxně ty nejjednodušší na realizaci. Nejčastěji používám volání replikace na pozadí (Send/Receive), ale to ovlivňuje skutečnost, že používám notebook a pracuji s lokální replikou. Další osvědčenou funkcí je indikace odeslání potvrzení otevření zprávy a možnost rozhodnout, zda má být potvrzení odesláno.

Příjemná je i funkce Find Memo, která vás přepne do pohledu All Documents, zobrazí pole Search in View a umístí do něj textový kurzor. Další dobré nápady jsou umístění Preferences a Out of Office. Praktické mi přijdou i pohledy Today's Mail, by Date, by Person, byť nepředstavují žádný zázrak a jejich použití se shoduje s funkcemi Inboxu.

Zajímavou funkcí, na kterou jsem si ale dosud nezvykl, je Follow-Up - možnost zprávě přiřadit datum, kdy se jí chcete zabývat. Ta je pak zobrazena v pohledu Follow-Up a v nastaveném termínu vám navíc pošle mail s upozorněním.

Zajímavých nápadů se v šabloně OpenNTF Mail najde ještě víc, ale není v mých silách popisovat zde všechny. Pokud vás některá z uvedených funkcí nezaujala, šablonu si patrně nestáhnete. Ti ostatní aspoň nepřijdou o zkoumání jak že to vlastně funguje.