světNotes.cz

5.0.13 je konečně tady!
Novinky
26.03.2004 - Emil Čelustka

Před dlouhými osmi měsíci jsem ve článku Verzi 5.0.13 hází IBM přes palubu spekuloval o důvodech rozhodnutí uvést verzi 5.0.13 na trh až v únoru letošního roku. Čas plynul jako voda a v případě odložení verze 5.0.13 kýžené objasnění nepřinesl. Faktem nicméně zůstává, že poměrně velká skupina především velkých zákazníků dosud nemigrovala na R6.x a stále provozuje své R5 nebo dokonce R4.5. Důvody pro tento stav nejsou ani tak na straně nákladů na licence, jako nákladů na migraci včetně nezbytného zaškolení lidí. Mnoho firem do migrace netlačí ani žádná zvláštní potřeba, prostě jim na jejich úlohy R5 stačí, asi jako já dodnes používám téměř 7 let starý Office 97.

Otázkou je, zda na této věci něco změní ohlášené ukončení vývoje R5. Nedávno něco podobného zkusil Microsoft a ohlásil ukončení podpory pro Windows 98 a se zlou potázal. Davy zákazníků dodnes používající stařičký operační systém přinutily Microsoft situaci přehodnostit. Výsledkem bylo ohlášení prodloužení podpory do konce roku 2006. Není tedy zcela vyloučeno, že IBM bude svými zákazníky donucena k podobnému kroku a že se nakonec 5.0.14 přeci jen dočkáme.

Verze 5.0.13 přináší celkem 242 změn a vylepšení. Jejich podrobný přehled najdete zde. Link na download v databázi dosud není k dispozici.