světNotes.cz

TeamStudio 2
Novinky
21.10.2004 - Martin Humpolec

(První díl článku o TeamStudiu najdete zde)



Librarian

Asi každý z nás to zná – kde jsem ten kousek kódu jenom použil? Tady z té databáze chci vzít tenhle formulář, co k němu musím ještě zkopírovat?

Právě k těmto účelům slouží Librarian – mezi dvěmi databázemi lze přetahovat jednotlivé návrhové prvky a ony s sebou mohou automaticky kopírovat vše související. Při praktické ukázce například v diskuzní databázi tak dojde při překopírování jednoho formuláře k překopírování několika dalších pohledů a sdílených polí – tedy v podstatě všeho, co je potřeba pro správnou funkci daného formuláře. Bohužel ony "související" prvky mohou být definovány pouze ve formula jazyku.



Součástí produktu jsou Snippets – tedy krátké řádky kódu či celá tlačítka, která lze vlepit na aktuální místo. Menu, které se objeví po kliknutí pravým tlačítkem myši je rozšířeno o další položku, po jejímž zvolení vyskočí dialogové okno s výběrem ze všech zavedených kódů – krátké kliknutí a funkce je na místě, kde jsme ji chtěli mít. Pokud si člověk dá tu práci a nadefinuje jednotlivé funkce, tak si může práci opravdu výrazně zrychlit. Stojí to za to?



Profiler

Novinka v portfoliu TeamStudia, ovšem už první verze není vůbec špatná. Každý z nás ví, že občas je kód opravdu pomalý, velice špatně se ovšem zjišťuje proč. Neustálé přidávání a odebírání tisku aktuálního času není to pravé řešení. Právě proto existuje nástroj, který se spustí před a po příslušné funkci (agent, tlačítko, otevření formuláře). Zobrazí zdrojový kód a u každé řádky dobu trvání v procentech i vteřinách. Pokud se jedná o funkci či proceduru je možné ji rozkliknout a takto vyhledat nejpomalejší místa aplikace.



Bohužel nevýhodou první verze je omezení pouze na LotusScript. Každý z nás zažil formulář, který je pomalý sám o sobě – například díky použití velkého množství klíčových slov, která se natahují z jiných pohledů či databází. A to je věc, kterou Profiler zatím neumí nalézt.

Profiler existuje také ve verzi pro server. Když běží na serveru, poskytuje vývojáři výsledky běhu na konkrétním hardwaru či v konkrétních časových obdobích. Součástí dokumentace produktu jsou také výkonostní tipy – které funkce používat a kterým se naopak vyhnout.



Snapper

Sami pracovníci TeamStudia tvrdí – CIAO! je pro velké vývojové týmy, Snapper pro malé firmy či pro samostatné vývojáře. Zatímco CIAO! podporuje zamykání návrhových prvků a komentování jednotlivých změn, Snapper slouží k periodickému nebo vyžádanému zálohování databáze. Výsledek je v zásadě stejný – existují zálohy verzí, ovšem rozdílná je cesta, jak vznikly, a také možnosti, které jsou k dispozici. Narozdíl od CIAO! není k dispozici ochrana proti konkurenčnímu přístupu k jednomu návrhovému prvku či plné verzování spolu s uvedením poznámek, nehledě na možnost publikování databáze do další etapy (promote path). Opět existuje v klientské a serverové verzi, které se liší v podstatě pouze místem, kde vznikají zálohy verzí.





Validator

Nástroj, který by čas od času měl použít každý správce například webových stránek. Nevím jak vy, ale já nemám rád webové stránky, kde zrovna ten nejzajímavější odkaz nikam nevede.

Úkolem Validatoru je nalezení neplatných odkazů v dokumentech i v návrhových prvcích; pole, která již nejsou na formulářích a nejsou tak k dispozici uživatelům; nesoulad mezi typem pole a uloženou hodnotou v dokumentu; kontrola zda existuje definice klíčových slov (pokud se dynamicky načítají z pohledu); response dokumenty, které nemají vazbu na nadřízený dokument.



Přesně to jsou případy, kdy člověk nemá odvahu něco z databáze smazat, neboť netuší zda se "to" ještě někde nepoužívá. A díky tomu databáze roste a boptná.



Stojí TeamStudio za to?

Na začátku jsem konstatoval, že jde o drahé produkty. Jaká je tedy jejich cena?

Nepříjemným faktem pro vaše rozhodování je, že jednotlivé nástroje si nemůžete běžně sami vyzkoušet. K dispozici jsou pouze on-line prezentace přes internet. Pokud se nedáte odradit a produkty si vyzkoušíte, nepochybně zjistíte, že některé vlastnosti jsou lepší, než se původně zdály, a jiné jsou na tom opačně.

Ke všem produktům je k dispozici výborná dokumentace obsahující informace o návratnosti investic, business case jednotlivých nasazení a spousta dalších informací, které vás mají přesvědčit.

Ceníková cena všech osmi produktů je necelých 7.000 EUR, což není málo. Můžete ale vyjednávat a dostat se i na jinou cenu – přibližně 5.500 USD, což je při současném kurzu podstatně méně, ale i tak je to za licenci pro jednoho vývojáře docela vysoká cena.

Stojí to za ty peníze nebo ne? To už je na zvážení každého z vás.