světNotes.cz

Rnext - jaké jsou první dojmy z nové verze Notesů ?
Novinky
14.03.2001 - Zdeněk Michálek

Jakožto ne-business partner jsem k RNextu dostal spíš náhodou, když mě je kolega nahrál poté, co jsem ho odmítl pustit k jeho vlastnímu počítači, kde byly nainstalovány. A pak jsem při náhodných rozhovorech se "skalními" zjistil, že ani oni často nevědí, "o co vlastně gou". Takže - předem se omlouvám za nepřesnosti, Domino mě zajímá spíše coby vývojové prostředí pro webové aplikace orientované na text než pro svou "groupwarovost" a moje terminologie i náhledy na to, co je důležité, je tím určitě notně poznamenaná. A ještě jedna věc - neprožívám příliš Javu, takže veškerá vylepšení směrovaná k ní mi unikají.

Instalace verze Rnext Preview Build 1 M7_01172001 (tedy z 17. ledna 2001) proběhla ve starém duchu (až na sem-tam nějaké to kosmetické vylepšení a trošku víc 3D design - samozřejmě stále v notesovském stylu, tj. konzervatizmus kam se podíváte). První nepřehlédnutelná novinka se zjevila po spuštění notesovského klienta, když se objeví neznámý navigátor s lákavými nabídkami na změnu kůže (Choose a skin) – hmm, že by Lotus umožnil skiny a’la Winamp a podobné ? Klik – a lakonické „not implemented“. Další klik na Enter your preferences, pak další na What’s new in Rnext, to samé. No, uvidíme v Goldu…

První login… hurá, konečně je možné si vybrat, jako kdo se chci přihlásit. A dokonce i v jakém místě (Location) přímo v rámci přihlašovacího okénka. Začátek je dobrý.

Takže nastavíme úvodní stránku (Welcome Page). Na výběr je podstatně více uspořádání (některá z nich i zajimavá a na rozdíl od předchozí verze i použitelná – nebo vy jste viděli některého uživatele skutečně Welcome Page z pětkových Notesů POUŽÍVAT) ? Novinkou je možnost bezframového uspořádání stránky (což konkrétně mě oslovilo) a několik předdefinovaných mlhavých pozadí.
(jen pro úplnost – bezframové provedení stránky jsou řešeny rozbalovacími sekcemi v grafickém provedení poněkud x-windowsovského grafického stylu).
Tak, jestlipak zůstala stará pracovní plocha… fajn, je tu, pro první seznámení radši omezíme počet neznámých a spouštím mail z ní. A hrome, nějak se změnil design mailové databáze, vše je v modrém a v poněkud modernějším designu. No, Microsoft to není (ne že bych Malého Měkkého prožíval, ale uživatelské rozhraní nového Outlooku je prostě o nějakou tu generaci dál), ale změn je tu hodně – a většinou k lepšímu. S radostí kvituji Internet-style odpovědi (vždycky, když jsem je v předchozích verzích dodělal do template ručně, jsem si je při nejbližším upgrade template přemazal),

Co tu ZASE není ? Nemožnost přidávat přímo při psaní mailu adresáta do adresáře (zase si musím spustit adresář zvlášť), možnost JEDNODUŠE vybírat z několika podpisů a internetových identit (přitom je to tak jednoduché dopsat…)

Kalendář je pěkný, snad konečně rozumně použitelný, předdefinované jsou základní styly organizérů pro tisk (a světe div se – funguje preview), příjemné je že (konečně) je možné zobrazit současně na jedné stránce měsíční a třeba týdenní nebo denní pohled. Todo rovněž potěšilo, při tomhle designu mám chuť jej skutečně používat (a ne jako doposud, když na ToDo se dívám na svém Palmovi, kterého synchronizuji s Notesy). Podstatně grafičtěji je pojatý i organizér, tady jsem byl ale na rozpacích, první dojem je zmatek – třeba je to ale jen síla zvyku, uvidíme.

Ostatní základní databáze nejsou natolik rozdílné (alespoň na první pohled), nehotovost a nejednotnost designu je z nich ještě hodně cítit.

Tak, a teď pro mě to hlavní – programování. Neměl jsem v ruce server, takže vše testováno jen na lokále.

Obecně
Agenti
Formula Language LotusScript
Pěkné, všechno je potěšitelné, spousta citelně chybějících věcí byla doplněna. Ale abych nepřechválil – objektovost je samozřejmě i nadále mizerná, řekněme tak někde na úrovni (když už jsem začal srovnávat s Microsoftem) Visual FoxPro 5.0 a naprosto nesrovnatelná třeba s IIS. Ano, je to úplně jiná kategorie, vím, ale tady porovnávám skutečně tu objektovost a nic jiného. Nicméně - díky za každou změnu.

Zajímavá je i snaha o vzdálené ladění (remote debugging) – je tu náznak jakéhosi debuggeru, bohužel zatím nepříliš funkčního a samozřejmě bez jakékoliv nápovědy. Uvidíme, zda se ve finální verzi vyvine do něčeho samostatného nebo co z něj vznikne – ladění webovských aplikací pomocí spousty kontrolních výpisů stylu „teď jsem na 1“ je v dnešní době poněkud tristní.

Takže zatím tolik, podrobněji o konkrétních záležitostech někdy příště, až nová verze bude trošku odladěnější a hlavně až budu mít k dipozici i server.

A na závěr ještě PDFka pro zájemce, docela zajímavé čtení.

NotesRnext_PB1.pdfDominoRnext_PB1.pdfDesignerRnext_PB1.pdf