světNotes.cz

Kdo vystavuje na INVEXu
Novinky
07.10.2003 - Emil Čelustka

První a podle mě pozitivní skutečnost je, že weby Veletrhů Brno (BVV) běží na serverech Lotus Domino. Druhá skutečnost už ale potěší méně - web Invexu je nepoužitelně pomalý. Je otázkou, zda je na vině pomalé připojení, pomalé železo nebo na rychlost neoptimalizovaná aplikace. Ale aby v tom BVV nezůstalo samo, přetížené webové servery jsou průvodním jevem většiny počítačových výstav v Evropě.


Výsledky hledání

První co mě napadlo bylo podívat se na oborové členění INVEXu. K mému velkému překvapení, oborové členění neobsahuje žádná ze slov Lotus, Notes, Domino ani groupware. Chápu, že členění by mělo být platformně nezávislé, ale pak by se v oborovém členění neměly vyskytovat ani jména relačních databázových systémů: mj. Informix, DB/2, MS SQL. Že ale neexistuje ani skupina groupware, kterou Lotus svými produkty kdysi sám definoval, je přinejmenším překvapivé.

Výsledkem fulltextového vyhledávání slova Lotus jsou následující společnosti (v uvedeném pořadí, protože z vyhledávání není zřejmé, jaké kritérium bylo pro řazení výsledků použito):Výsledky hledání podle klíčových slov Notes a Domino jsou ještě užší a odpovídají jim pouze již uvedené společnosti. Jestliže vám ve výčtu někdo chybí, je to proto, že popisu své činnosti značku Lotus neuvedl. Jako například IBM Česká republika, která nejenže není přihlášena ani do jediné nomenklatury (oborového členění), ale v popisu není uveden ani jeden ze softwarových brandů IBM.

Uznáte sami, že to jsou výsledky nevalné.


Kde jinde hledat?

Je otázkou, zda zvídavého zákazníka napadne ještě nějaký jiný zdroj informací. Já jsem vyzkoušel alespoň stránky IBM - Události. Tato stránka je však na jakékoli podrobnější informace tradičně skoupá a seznam vystavujících partnerů IBM mi v hledání řešení založených na produktech Lotus nepomůže.

Trošku zajímavější je invexová mapa IBM. Ke škodě IBM i jejích partnerů jsou ale popisky dodané na mapu areálu výstaviště natolik titěrné, že jejich čtení je prakticky nemožné. Přesto jsem z ní vyluštil, že by snad produkty Lotus či řešení na nich postavená mohly být k vidění na stáncích Kancelářských strojů a DATASYSu.

Obdobně zoufalé jsou výsledky hledání slov Lotus INVEX 2003 pomocí oblíbeného Google. Když pominu náš server světNotes.cz, vyskytující se v první dvacítce hned 4x, je ze zpravodajských webů ve stejné skupině pouze Marketing a Media s doslova převzatou tiskovou zprávou IBM zpracovanou a rozesílanou Mmd Public Relations Czech Republic.


Očima zákazníka

Z pohledu tohoto hledání dostávají obavy, které vyjádřil pan Hradilík ve článku Jaké je povědomí o produktech Lotus Notes/Domino?, dostávají jasnější rysy. Kde vzít jistotu, že "... groupware Lotus Notes/Domino (není) produkt neperspektivní, který firma IBM předurčila k zániku...."? Hledání Lotusu na Invexu takové obavy pouze rozvíří. Rozhodně je to škoda, protože skutečná situace taková není. Stačí se podívat na stánky IBM na hannoverském CeBitu nebo mnichovském Systems. Každému uživateli bude hned jasné, že pozice softwarové divize v rámci IBM je s hardwarem minimálně srovnatelná a že software je dodáván převážně prostřednictvím partnerů nabízejících ucelená řešení. Inu, ještě se máme co učit.