světNotes.cz

Lotus vsadil na Wiki
Novinky
13.01.2010 - Emil Čelustka

Pro někoho z vás to nejspíš bude stará věc, ale možná je dost i těch, kteří si toho dosud nevšimli. V IBM Lotus se rozhodli vložit znalosti o svých produktech do veřejně přístupné databáze - Wiki. A funguje to jako na originální Wikipedii: užitečné informace zde můžete nejen vyhledávat a číst, ale po nezbytné registraci je můžete i sami doplňovat.

Celkově je to šalamounské řešení. IBM se částečně zbavuje odpovědnosti za obsah a informace o vlastních produktech. Pouze částečně, protože největšími přispěvovateli do začátku jsou zaměstnanci IBM. Současně tak ale vytváří či posiluje komunitu uživatelů svých produktů, kterým dává do rukou další z nástrojů typu "udělej si sám". Že to funguje dlouhodobě dokazuje server OpenNTF.org.

Překvapilo mě ale, že Wiki není jen jedna. Při posledním hledání informací jsem nalezl Lotus Connections Wiki a tak jsem zapátral a nalezl jsem tyto pro vás možná užitečné databáze:

Lotus Notes and Domino Wiki
Lotus Domino Designer Wiki
Lotus Sametime Wiki
Lotus Symphony Wiki
Lotus Quickr Wiki

Kompletní "seznam" wiki databází naleznete na stránkách developerWorks Lotus. Seznam píšu schválně v uvozovkách, protože na uvedeném linku je spíš soubor produktů či témat, z nichž více hesel vede na jednu a tutéž databázi.


Rozsah a kvalita informací
Při přípravě tohoto článku jsem si některé databáze zběžně prošel a musím říci, že na nich počáteční stádium jejich existence je vidět na každém kroku. Uvedené databáze, které jsem vybíral především s ohledem na tématickou souvislost se světNotes.cz, nepatří k nejrozsáhlejším:


Uvedená čísla jsou součtem počtu článků v jednotlivých kategoriích a platila v době přípravy tohoto článku.

Kvalitu jednotlivých textů se necítím oprávněn komentovat. Ale při hledání informací co, kde a jak nastavit mi už několikrát pomohly. Daleko horší je to s kvalitou služeb samotných wiki. Několik příkladů:

Asi by se toho našlo víc, ale nechci aby z toho byl dojem, že je všechno špatně. Myšlenka Wiki se mi líbí a pokud se bude líbit i ostatním uživatelům Lotus produktů, budou časem tyto Wiki databáze zdrojem spousty cenných informací.