DISKUSE
HCL Domino na NAS QNAP (1)
20.02.2024 10:34

Vložení přílohy do dokumentu MS Word (3)
14.02.2024 20:54

Problěmy s diakritikou. (4)
06.02.2024 17:34

AI pomocnici 
15.01.2024 10:16

Export do pdf souboru (1)
12.01.2024 23:11

Agent přestává fungovat (1)
18.11.2023 06:42

RTF - Computed (2)
19.10.2023 13:00

Čtení polí v neuloženém dokumentu 
08.10.2023 17:15


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Dá se přežít s IBM Lotus Symphony?

Vytisknout článek

Před několika měsíci jsem se při instalaci nového notebooku s Windows 7 rozhodl, že sám na sobě prakticky vyzkouším, zda se dá odpoutat od Microsoft Office. A jak to dopadlo?


Proč Lotus Symphony a ne Microsoft Office?

Roky platilo, že i spokojení zákazníci platformy Lotus Notes/Domino kupovali a platili za konkurenční produkty Microsoft Office. IBM vlastní neschopností pouštěla konkurenci ke svým zákazníkům. Situace se před časem změnila a v instalačním balíku Lotus Notes se objevila možnost instalace IBM Lotus Symphony. Zdarma. A přestože o této možnosti mnoho zákazníků ví, dodnes používají Microsoft Office.

Přitom na možnost nahrazení Microsoft Office některým z produktů rodiny OpenOffice či přímo Lotus Symphony se mě zákazníci opakovaně ptají. Zatím jsem jim dával spíše vyhýbavé odpovědi a radil vyzkoušet si to na vlastní kůži, na jejich dokumentech a v jejich podmínkách.


Jaké jsou zkušenosti z provozu?

Obecně platí, že jakékoli testování je k ničemu. Dokud si s aplikací člověk jen "hraje", vše se jeví jako funkční a v pohodě. Proto je potřeba aplikaci nainstalovat a přinutit se ji používat v běžném provozu. Rozdíly a případné nedodělky vyplavou na povrch, až když chcete nebo dokonce musíte udělat jednu konkrétní věc, nejlépe v časové tísni.

První dojmy je potřeba překonat, protože skoro nic není tam, kde původně bylo a kde byl člověk zvyklý hledat. Bohužel právě tuhle fázi většina uživatelů nepřekoná a vynucuje si instalaci staré aplikace s argumetem, že "to už umí". Pokud se přes tuto fázi přeneseme, je třeba se zeptat, jaká jsou očekávání. Podle mě nic nemusí být lepší nebo dokonce výrazně lepší než v MS Office. U aplikace zdarma, to neočekávám a nevyžaduji.

Podívejme se proto na věci, které vás mohou zlobit, trápit či omezit a které lze považovat za slabá místa systému.


Integrace Lotus Symphony do Lotus Notes

A začneme kandidátem na vůbec nejotravnější překážku v práci s Lotus Notes a Lotus Symphony. A tou je vzájemná integrace. Na začátku to vypadá idylicky, ale v praxi se to ukázalo být doslova peklem.

  • Lotus Notes a Lotus Symphony sdílejí menu (File, Edit, View atd..). V praxi ale není jak rozlišit, která volba k čemu patří. Navíc při přepínání se mezi jednotlivými záložkami otevřených oken Lotus Notes a záložkami s dokumenty Lotus Symphony se přepíná i menu. Obyčejný uživatel je zmaten.
  • dialog pro otevření souboru se skrývá pod File/Open/File... a zcela postrádá často využívanou funkci výběru z posledních otevřených dokumentů. To zdržuje práci a nepřidává náladě uživatele.
  • spodní stavový řádek se liší, pokud spustíte Symphony před spuštěním Lotus Notes a pokud ho spustíte po spuštění Lotus Notes. Nezmění se obsah, ale změní se rozvržení prostoru. A tak se užitečné funkce jako je součet hodnot v označených buňkách tabulky nebo počet řádků po aplikaci filtru se ocitnou v maličkatém chlívečku a vám nezbude než pomocí myši s využitím "on-mouse-over" požadovanou hodnotu hledat. A to je jedním slovem: otravné.
  • při pádu Lotus Notes nebo naopak Lotus Symphony se poroučí celý balík včetně rozepsaných dokumentů či mailů.
  • jakýkoli dialog otevřený v Lotus Notes, Lotus Administrator, Lotus Designer nebo Lotus Symphony automaticky blokuje práci ve všech vyjmenovaných aplikacích. To milují především administrátoři, kteří mailem dostanou požadavek na změnu přístupových práv k aplikaci, najdou aplikaci, otevřou si dialog s ACL a... nedostanou se k mailu, aby si ověřili, koho přesně mají přidat. Proč v roce 2011 IBM nutí uživatele používat aplikace jak si pamatujeme už jen z DOSu?


Nelogické uspořádání funkcí a nastavení

Tento okruh výtek částečně souvisí s integrací Lotus Symphony do Lotus Notes. Některá nastavení chování se provádějí v File/Preferences..., které otevře značně komplikované dialogové okno. Možnosti v levém menu jsou seřazeny do 3 úrovní (!!!) a cokoli zde najít vyžaduje značnou dávku trpělivosti. Někdy ale hledáte marně.

Třeba v případě automatických oprav jako je první velké písmeno, oprava prvních dvou velkých písmen, nahrazování znaménka mínus pomlčkou nebo veskrze obtěžující nahrazování URL funkčními linky. Přestože jsou to nastavení, ve File/Preferences... je nenajdete. Skrývají se pod Tools/Instant corrections... Ale pozor! Nejsou to ta LN Tools, jsou to Symphony Tools, která se zobrazí pouze pokud se nacházíte v otevřeném dokumentů Lotus Symphony! Jak přehledné...

Pro obyčejného uživatele je to téměř nepřekonatelná bariéra.


Tiskneme a nadáváme...

Tisky byly vždy velkou slabinou Lotus Notes. A je velmi smutné, že jsou i slabinou Lotus Symphony, byť za to může spíše původ v OpenOffice. Než budete zkoušet tisky, doporučuji vyzkoušet tisk z PDF pomocí Acrobat Readeru 9 a vyššího. Tam někde je už několik let laťka jednoduchosti, přehlednosti a kvality tisků dokumentů.
  • nastavení vzhledu stránky v Lotus Symphony Spreadsheet neprovádíte pro celý otevřený dokument, ale pro každý jeden list zvlášť! To je mimořádně nepřehledné a vyžaduje být neustále ve střehu. O velké pracnosti vytisknout data na 20 různých listech ani nemluvě.
  • Symphony obecně nezvládá výpočty co se ještě vejde na stránku definovaných rozměrů a co už ne. V praxi je tak běžné, že list v Symphony Spreadsheet pomocí funkce File/Print Preview zobrazený na jednu stránku, vám na tiskárně vyleze na dvou stránkách kvůli půlce jednoho písmenka !!!
  • spuštění File/Print Preview blokuje otevření dialogu File/Page Setup... Pokud tedy chcete cokoli změnit, je třeba napřed vypnout Print Preview, změnit nastavení v Page Setup... a znovu zkontrolovat výsledek pomocí Print Preview. Zábavné...
  • dialog Print v Symphony Spreadsheet je automaticky nastaven na tisk celého dokumentu! Tj. všech listů. To je mimořádně nebezpečné, protože většina uživatelů chce vytisknout pouze data z aktuálního listu. Taková funkce ale není k dispozici vůbec! Buď se velmi pracně musíte dopátrat, který rozsah stránek odpovídá vámi požadovanému listu, nebo vám nezbude než data na požadovaném listu vybrat pomocí klávesnice nebo myši jako tzv. Selection.

K čemu je reklama na chytrou a zelenou planetu, když pomocí aplikace dodávané IBM běžný uživatel omylem tiskne stovky až tisíce zcela zbytečných stránek a u tiskárny tišeji či hlasitěji nadává?


Dá se přežít s IBM Lotus Symphony?

Vzhledem k předchozím řádkům mám možná překvapivou odpověď: Ano, dá. Většina základních funkcí je shodná a požadovaného výsledku se nějakou cestou doberete. Chce to čas a zvyk, ale jde to. Očekávat, že přechod na jinou platformu bude zcela bez problémů by bylo naivní.

Pokud ale hodně tisknete a jste na vzhledu výsledných tisků závislí, přechod na Lotus Symphony pečlivě zvažte.

A jaké jsou vaše zkušenosti?

Autor: Emil Čelustka
Datum: 27.04.2011


Sdílet článek Seznam komentářů
 
Od
Téma
 Datum
Luboš
Symphony
01.05.2011 12:03
Emil Čelustka
Dobrá otázka
01.05.2011 17:30
Luboš
Symphony
02.05.2011 23:07
Luboš
mohl by Emil vyzkoušet Symphony 3
10.05.2011 14:41
Emil Čelustka
porovnat verze
10.05.2011 22:16
Luboš
Symphony
11.05.2011 09:49
Luboš
Symphony 3
11.05.2011 09:50
VZ
(Ne)zkušenosti s 8.5.2 => Symphony 3
26.05.2011 10:53
Luboš Černý
Nepodporované typy v Excelu
21.09.2011 08:13
VZ
Není Excel jako Excel
07.10.2011 15:38
Luboš
a co dál
11.09.2012 19:57