DISKUSE
pravidla pro poštu (7)
12.05.2022 14:12

Hodně sloupců (7)
11.05.2022 11:16

Action pane (3)
22.04.2022 10:10

Instalačky LN (3)
07.03.2022 15:12

ID File expiration date (9)
07.10.2021 09:51

Sametime (8)
23.04.2021 09:41

Agent který je spuštený čtenářem by měl modifikova... (3)
16.04.2021 16:07

LCConnection - Oracle (2)
08.04.2021 11:16


ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Jak ukládat do notesovské databáze (nejen) dokumenty z Wordu a Excelu ?

Vytisknout článek

Mám notesovský dokument, k němuž je připojený wordovský (excelovský) soubor. Jak zařídit, aby po poklepání na jeho ikonu se otevřel Word, ve Wordu se provedly příslušné změny a po opuštění Wordu se provedené změny automaticky uložily v notesovském dokumentu ?


Přímo s Notesy je dodáván template pro vytvoření dokumentové databáze pro programy řady MS Office (zejména Word a Excel). Kolega, který implementuje Notesy v jedné velké firmě, mě zaskočil napohled jednoduchým dotazem: Mám notesovský dokument, k němuž je připojený wordovský (excelovský) soubor. Jak zařídit, aby po poklepání na jeho ikonu se otevřel Word, ve Wordu se provedly příslušné změny a po opuštění Wordu se provedené změny automaticky uložily v notesovském dokumentu ?

Má první odpověď byla - co blázníš, tak si v databázi prostě zadej Vytvořit nový dokument MS Word - jaký problém ? Pak jsem si ale uvědomil, že situace není tak jednoduchá.

Typické firemní dokumenty totiž měly několik desítek až stovek stran - a v příslušném template se používá propojení přes OLE2, neboli - notesovské menu se změní (až na výjimky) na wordovské (excelovské) a dokument je editován přímo v místě. Po ukončení editace a opuštění tohoto okna se objeví zpět okno notesovského klienta s bitmapovým náhledem dokumentu. A to je právě ten kámen úrazu - má-li dokument několik desítek stránek, je práce s náhledem prakticky nemožná.

Připojit soubor (sponkou) je rovněž nemožné: po poklepání na jeho ikonu a spuštění Wordu se soubor rozbalí do dočasného adresáře, takže veškeré změny provedené ve Wordu se uloží do tohoto souboru - a ten se automaticky smaže, takže původní připojený dokument zůstává nezměněn. A chtít po sekretářce, aby původní soubor v dokumentu smazala a znovu připojila upravený, to by si dotyčný kolega rovnou mohl uvázat oprátku.

Přitom řešení je poměrně jednoduché:

  1. napíši (otevřu) wordovský (excelovský) dokument
  2. celý jej vyberu (myší nebo Ctrl+A) a vložím do schránky
  3. přepnu se do Notesů, kde jsem si založil nový dokument (běžný, ne MS Office) - a teď přijde ta finta:
Neboli - z menu příkaz "Editovat - Vložit jinak" a označit Dokument Microsoft Word (Excel,...) a zatrhnout Display as Icon A tím je vše vyřešené - při jakékoliv editaci Wordovského dokumentu je modifikovaný dokument uložen do přílohy.

Pozor jen na dvě věci (aneb nic není tak krásné, jak se zdá):
  1. Wordovský (či jiný) dokument je i nadále volán přes OLE, z čehož vyplývá nechutná náročnost na systémové zdroje (notesovský klient nějakých 22MB RAM, Word nějakých 32MB (+/-), samotný systém Windows NT s běžnými procesy na pozadí cca 40-50MB, což máme něco přes 100MB paměti, takže pokud Vaše počítače mají méně než 128MB, budete swapovat a swapovat...
  2. Pokud chcete v rámci officeovských dokumentů využívat fulltextové vyhledávání, nezapomeňte si upgradnout na co nejnovější verze (samozřejmě "pětkové" Notesů na straně serveru i klienta - zdaleka ne všechny dřívější podporují formát nativní formát programů z rodiny Office 2000

Autor: Zdeněk Michálek
Datum: 05.05.2001


Sdílet článek Seznam komentářů

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!