DISKUSE

ŠKOLENÍ


REKLAMA


KOMENTÁŘE

Rnext - jaké jsou první dojmy z nové verze Notesů ?

Vytisknout článek

Jakožto ne-business partner jsem k RNextu dostal spíše náhodou, když mě je kolega nahrál poté, co jsem ho odmítl pustit k jeho vlastnímu počítači kde byly nainstalovány. A pak jsem při náhodných rozhovorech se "skalními" zjistil, že ani oni často nevědí, "o co vlastně gou". Takže - jaké byly první dojmy ze setkání s nimi?


Jakožto ne-business partner jsem k RNextu dostal spíš náhodou, když mě je kolega nahrál poté, co jsem ho odmítl pustit k jeho vlastnímu počítači, kde byly nainstalovány. A pak jsem při náhodných rozhovorech se "skalními" zjistil, že ani oni často nevědí, "o co vlastně gou". Takže - předem se omlouvám za nepřesnosti, Domino mě zajímá spíše coby vývojové prostředí pro webové aplikace orientované na text než pro svou "groupwarovost" a moje terminologie i náhledy na to, co je důležité, je tím určitě notně poznamenaná. A ještě jedna věc - neprožívám příliš Javu, takže veškerá vylepšení směrovaná k ní mi unikají.

Instalace verze Rnext Preview Build 1 M7_01172001 (tedy z 17. ledna 2001) proběhla ve starém duchu (až na sem-tam nějaké to kosmetické vylepšení a trošku víc 3D design - samozřejmě stále v notesovském stylu, tj. konzervatizmus kam se podíváte). První nepřehlédnutelná novinka se zjevila po spuštění notesovského klienta, když se objeví neznámý navigátor s lákavými nabídkami na změnu kůže (Choose a skin) – hmm, že by Lotus umožnil skiny a’la Winamp a podobné ? Klik – a lakonické „not implemented“. Další klik na Enter your preferences, pak další na What’s new in Rnext, to samé. No, uvidíme v Goldu…

První login… hurá, konečně je možné si vybrat, jako kdo se chci přihlásit. A dokonce i v jakém místě (Location) přímo v rámci přihlašovacího okénka. Začátek je dobrý.

Takže nastavíme úvodní stránku (Welcome Page). Na výběr je podstatně více uspořádání (některá z nich i zajimavá a na rozdíl od předchozí verze i použitelná – nebo vy jste viděli některého uživatele skutečně Welcome Page z pětkových Notesů POUŽÍVAT) ? Novinkou je možnost bezframového uspořádání stránky (což konkrétně mě oslovilo) a několik předdefinovaných mlhavých pozadí.
(jen pro úplnost – bezframové provedení stránky jsou řešeny rozbalovacími sekcemi v grafickém provedení poněkud x-windowsovského grafického stylu).
Tak, jestlipak zůstala stará pracovní plocha… fajn, je tu, pro první seznámení radši omezíme počet neznámých a spouštím mail z ní. A hrome, nějak se změnil design mailové databáze, vše je v modrém a v poněkud modernějším designu. No, Microsoft to není (ne že bych Malého Měkkého prožíval, ale uživatelské rozhraní nového Outlooku je prostě o nějakou tu generaci dál), ale změn je tu hodně – a většinou k lepšímu. S radostí kvituji Internet-style odpovědi (vždycky, když jsem je v předchozích verzích dodělal do template ručně, jsem si je při nejbližším upgrade template přemazal),

Co tu ZASE není ? Nemožnost přidávat přímo při psaní mailu adresáta do adresáře (zase si musím spustit adresář zvlášť), možnost JEDNODUŠE vybírat z několika podpisů a internetových identit (přitom je to tak jednoduché dopsat…)

Kalendář je pěkný, snad konečně rozumně použitelný, předdefinované jsou základní styly organizérů pro tisk (a světe div se – funguje preview), příjemné je že (konečně) je možné zobrazit současně na jedné stránce měsíční a třeba týdenní nebo denní pohled. Todo rovněž potěšilo, při tomhle designu mám chuť jej skutečně používat (a ne jako doposud, když na ToDo se dívám na svém Palmovi, kterého synchronizuji s Notesy). Podstatně grafičtěji je pojatý i organizér, tady jsem byl ale na rozpacích, první dojem je zmatek – třeba je to ale jen síla zvyku, uvidíme.

Ostatní základní databáze nejsou natolik rozdílné (alespoň na první pohled), nehotovost a nejednotnost designu je z nich ještě hodně cítit.

Tak, a teď pro mě to hlavní – programování. Neměl jsem v ruce server, takže vše testováno jen na lokále.

Obecně
 • Novinka - vrstvy (Layers) – něco jako Layers v Netscape Navigatoru, dost zajímavé. Zatím jsem nezkoušel jestli se nějak automaticky překládají i do HTML podoby, pochybuji.
 • Konečně bylo pochopeno, že Design Synopsis nepatří do návrhu databáze, ale do menu
 • Twisties (ty rozbalovací trojúhelníčky) je už možné definovat podle potřeby a ne centrálně pro celé Notesy / Domino
 • Zdroje (Resources) je možné sdílet mezi databázemi
 • Možnost zamykání dokumentů (Locking) bez dalšího programování
 • Formátování čísel a data/času ve sloupcích pohledů konečně přebírá národní nastavení
 • Vylepšená práce se styly v textech, opět však bez převodu do HTML (třeba ve formě <SPAN CLASS=”nazev stylu”>Tohle je text</SPAN>
 • Rozšířené možnosti u vložených pohledů (Embedded Views) ve formulářích
 • A pozor – přímo v pohledu je možné editovat dokument (konečně…)
 • Oddělené události (eventy) pro WWW prohlížeč a pro notesovského klienta (takže JavaScript už musí být samostatně)
 • Integrovaná podpora pro XML (zhruba na úrovni myslím 5.0.6)
 • … a chybí mi ta ikonka vlevo nahoře pro Properties, bylo to pohodlné – teď se nachází pravo nahoře mezi ostatními ikonkami pro prohlížeče atd., což je daleko a často se překlepnu – a hlavně tam není vždycky

Agenti
 • Všechny vlastnosti jsou zobrazovány tak jako u všeho ostatního konečně v Properties okénku
 • I po uložení agenta je možné změnit typ Private / Shared
 • Agenta je možné přímo spouštět na pozadí
 • Co mě znechutilo: agenta není už možné spouštět přímo z Designera, je potřeba se první přepnout do klienta. Doufám že ve finále to nezůstane.

Formula Language
 • přiřazování C-čkového stylu (např. je povolena konstrukce
  city1Upper := @UpperCase(city1 := "London")
 • skládané závorky {} povoleny jako oddělovač textu a jako oddělovač komentáře
 • Seznamy (Lists) mají indexy :
  FIELD Categories := Categories[1] : "CatNew" : Categories[3]
 • Je možné znovu přiřadit proměnné
  tmp1:=”aaa”;
  tmp1:=“bbb“;
 • Cykly (DoWhile, For), porovnávání seznamů, @GetHttpHeader a @SetHttpHeader, @Sort (pro seznamy), @UrlQueryString, @Text zvládá konečně i konverzi s RichTextu (bez berliček stylu @Abstract)
 • Z příkazů je zajímavý EditQuoteSelection (internetovský styl odpovědi)
LotusScript
 • možnost volat javovské programy z LS a naopak (implementováno jako LSX modul)
 • LotusScriptovské příkazy které se odlišovaly od Visual Basicu dostaly aliasy
 • Konečně zavedený typ Boolean a příslušné konverze na něj a z něj
 • Konečně je definován LS onChange event (u polí)
 • Spousta doplnění NotesItemRichText třídy (práce s tabulkami, navigátory, NotesRange objektem, možnost vkládání textu -nejenom Appendu jako doposavad a hlavně zavedení třídy NotesRichTextNavigator, která konečně umožní pracovat s jednotlivými elementy RichTextu. Snad se ale definice třídy ještě doplní – zatím v ní nevidím to hlavní co mi chybělo – práce s in-line obrázky, která doposud byla možná jen přes OLE, tj. na UNIXu nula bodů…) s tím souvisí samozřejmě i doplnění příslušných tříd jako NotesRichTextRange, NotesRichTextSection, NotesRichTextTable atd.
 • Slibně zní NotesStream třída, zatím bohužel bez jakékoliv dokumentace
 • Doplnění mnoha tříd o metody související s XML (vítám, evidentně cesta kudy půjde vývoj)
 • Třída NotesUIScheduler, samozřejmě jako front-end třída, dost pěkná pro práci s organizérem
 • V NotesView je možné vytvářet a mazat sloupce, existuje property udávající počet dokumentů v pohledu, konečně je přístup k Selection formuli, skoro všechny vlastnosti jeou už ne read-only, ale read/write
 • V NotesViewColumn je možné nastavovat skoro vše ohledně formátování fontů atd.
 • Opět skoro všechny vlastnosti všech tříd jsou read/write

Pěkné, všechno je potěšitelné, spousta citelně chybějících věcí byla doplněna. Ale abych nepřechválil – objektovost je samozřejmě i nadále mizerná, řekněme tak někde na úrovni (když už jsem začal srovnávat s Microsoftem) Visual FoxPro 5.0 a naprosto nesrovnatelná třeba s IIS. Ano, je to úplně jiná kategorie, vím, ale tady porovnávám skutečně tu objektovost a nic jiného. Nicméně - díky za každou změnu.

Zajímavá je i snaha o vzdálené ladění (remote debugging) – je tu náznak jakéhosi debuggeru, bohužel zatím nepříliš funkčního a samozřejmě bez jakékoliv nápovědy. Uvidíme, zda se ve finální verzi vyvine do něčeho samostatného nebo co z něj vznikne – ladění webovských aplikací pomocí spousty kontrolních výpisů stylu „teď jsem na 1“ je v dnešní době poněkud tristní.

Takže zatím tolik, podrobněji o konkrétních záležitostech někdy příště, až nová verze bude trošku odladěnější a hlavně až budu mít k dipozici i server.

A na závěr ještě PDFka pro zájemce, docela zajímavé čtení.

NotesRnext_PB1.pdfDominoRnext_PB1.pdfDesignerRnext_PB1.pdf

Autor: Zdeněk Michálek
Datum: 14.03.2001


Sdílet článek Seznam komentářů

Zatím nebyl přidán žádný komentář. Buďte první!